Beata Kościuczuk

DODATKOWE ZAJĘCIA TANECZNE

Ruch jest naturalną potrzebą każdego człowieka, której zaspokojenie zapewnia równowagę psychiczną i fizyczną. Zajęcia taneczne stanowią istotną cześć kształcenia i wychowania ogólnego i mają wpływ na realizację zasadniczego zadania przedszkola w zakresie edukacji ruchowej, tj. dążenie do pełnego i wszechstronnego rozwoju dziecka. Brak w młodym wieku zachęty i warunków do systematycznego zaspokojenia potrzeby ruchu prowadzi do jej wygaśnięcia. Należy stworzyć warunki do rozwoju zainteresowań sportowych dzieci, które są tak samo ważne jak zdobywanie wiedzy. W dorosłym życiu zaprocentują zdrowiem i dobrym samopoczuciem.

Ruchowe zajęcia taneczne stwarzają dzieciom możliwości odpoczynku psychicznego, regenerację sił psychicznych i fizycznych, rozwijanie postaw wychowawczych, umiejętność radzenia sobie z trudnymi emocjami, pozwalają wyładować agresję. Taniec, który jest bardzo popularny wśród dzieci, sprzyja podnoszeniu sprawności fizycznej, kształtuje jednocześnie estetykę i harmonię ruchów, piękną sylwetkę, poczucie rytmu. Atrakcyjność takich zajęć stwarza możliwość zagospodarowania czasu wolnego, ukierunkowania na pożyteczną formę zajęć.

Zajęcia taneczne w przedszkolu spełniają także funkcję rewalidacyjną. Ćwiczenia rytmiczne, taniec, gimnastyka taneczna maksymalnie aktywizują ciało    i psychikę dziecka, pomagają mu w opanowaniu nieśmiałości  i nerwowości, dodają wiary we własne siły, pełnią więc rolę terapii. Przy zajęciach takich jak: śpiew, rytmika, zabawy taneczne, a nawet słuchanie łatwych utworów muzycznych, obserwuje się u dzieci mimowolną aktywizację wyobraźni  muzycznej co jest wynikiem żywego zainteresowania. Ruch taneczny w powiązaniu z muzyką angażując jednocześnie kilka analizatorów ( ruchowy, wzrokowy, słuchowy i dotykowy) aktywizuje niemal cały organizm człowieka.

Różnorodność dobieranych utworów, ich tempo, dynamika, harmonia, oraz bogactwo ćwiczeń  ułatwia nawiązanie kontaktu zarówno z dzieckiem zahamowanym  jak i nadpobudliwym. Ćwiczący podporządkowuje się wspólnemu działaniu, tym samym traci stopniowo zainteresowanie tylko własną osobą i włącza  się do pracy. Wynikiem takiego funkcjonowania jest radość płynąca ze wspólnego działania, co wpływa na podniesienie nastroju uczestników. Występ dziecka, pokaz własnych umiejętności, podnosi wartość jego osoby i to nie tylko w oczach rówieśników i otoczenia ale również w jego własnym odczuciu. Jest to niezmiernie ważne osiągnięcie, gdyż przyczynia się ono do likwidacji różnych zahamowań i stanów frustracyjnych, które utrudniają przebieg normalnego rozwoju.

Zajęcia taneczne w roku szkolnym 2015/2016 są realizowane w dwóch grupach wiekowych:

5-6 latki (gr. III) i 5 latki (gr.IV) z dziećmi uzdolnionymi muzycznie, tanecznie, posiadającymi harmonię ruchu i poczucie rytmu. Zajęcia odbywają się 4 razy w tygodniu po 30 minut.

Zespół taneczny nosi nazwę "TWISTED TOTS".

SKŁAD ZESPOŁU:

• MARIA JANKOWSKA
  • MARIA LASKOWSKA
  • NATALIA BAJKIEWICZ
  • DARIA NIEBRZYDOWSKA
  • OLIWIA KOZŁOWSKA
  • JULIA LUTOSTAŃSKA
  • MAGDALENA GORELA

Realizowanie zajęć w ramach programu ,,Po prostu tańcz" pozwoli rozbudzić u dzieci zamiłowanie do rytmicznego ruchu przy akompaniamencie muzyki lub śpiewu piosenki, rozwinąć pamięć muzyczną i ruchową oraz umiejętność uczenia się melodii, zapamiętywania rytmów i następstwa ruchów w powiązaniu z muzyką. Ćwiczenia rytmiczno-ruchowe mają przyczynić się do wykształcenia u dzieci dyscypliny, koncentracji, przystosowania się do pracy w zespole oraz wpłynąć korzystnie na rozwój uzdolnień muzycznych dziecka.

Mam nadzieję, że zajęcia  przyczynią się do rozwoju zainteresowań, uzdolnień ruchowych dzieci oraz do popularyzacji tańca nowoczesnego i nie tylko. Ponadto będą alternatywą na ciekawy sposób spędzania przez nich czasu wolnego w naszym przedszkolu i promowania go w środowisku lokalnym.