Beata Kościuczuk

PROGRAM ZAJĘĆ PLASTYCZNYCH

„RADOŚĆ TWORZENIA”

CELE GŁÓWNE PROGRAMU

*Wspomaganie dzieci w rozwijaniu uzdolnień oraz kształtowanie czynności intelektualnych potrzebnych im w codziennych sytuacjach i w dalszej edukacji.

v  *Wprowadzanie dzieci w świat wartości artystycznych i rozwijanie umiejętności wypowiadania się poprzez sztuki plastyczne.

v  *Zapewnianie dzieciom lepszych szans edukacyjnych poprzez wspieranie ich ciekawości, aktywności i samodzielności, a także kształtowanie tych wiadomości i umiejętności, które są ważne w edukacji szkolnej.

v  *Rozwijanie uzdolnień i zainteresowań artystycznych dzieci oraz ich wrodzonych możliwości twórczych w toku różnorodnych działań plastycznych.

v  *Rozwijanie procesów poznawczych takich jak: myślenie twórcze i wyobraźnia twórcza, spostrzeganie, zdolność obserwacji, pamięć wzrokowa, emocje, uczucia estetyczne i moralno – społeczne.

v  *Wyrabianie umiejętności i nawyków w posługiwaniu się różnorodnymi środkami wyrazu plastycznego w celu wypowiadania własnej wiedzy i emocji.

v  *Rozwijanie kreatywności, wrażliwości estetycznej  i  kształcenie sprawności manualnej u dzieci wymagających wspomagania twórczego rozwoju.

CELE SZCZEGÓŁOWE

v  *uwrażliwienie na piękno różnorodnych zjawisk: przyrodniczych i społecznych,

v  *dostrzeganie form oraz bogactwa barw w naturze,

v  *rozwijanie wyobraźni, twórczej aktywności oraz ekspresji plastycznej dziecka,

v  *rozwijanie umiejętności posługiwania się wzbogaconymi technikami plastycznymi oraz umiejętne operowanie narzędziami i materiałem,

v * budzenie poczucia odpowiedzialności i satysfakcji z wykonanej pracy,

v  *rozwijanie wyobraźni dziecka poprzez kontakt z wytworami sztuki (reprodukcje dzieł uznanych artystów polskich i zagranicznych, oglądanie wystaw miejscowych artystów),

v  *rozwijanie zdolności percepcji malarskich dzieł sztuki: spostrzegania, rozumienia, przeżywania, wartościowania.

v  *kształcenie sprawności manualnej u dzieci potrzebujących wspomagania ich aktywnego rozwoju w toku różnorodnych działań plastycznych: wydzieranie, wycinanie, naklejanie, zginanie, nawlekanie, rysowanie, malowanie oraz wszelkie prace konstrukcyjne.

v * kształtowanie ruchów dowolnych celowych i skoordynowanych podczas wykonywania prac plastycznych u dzieci mniej sprawnych manualnie.

KORZYŚCI DLA DZIECKA

Ø *rozwijanie dziecięcych talentów

Ø  *kształcenie i rozwijanie umiejętności artystycznych u dzieci

Ø  *wyrażanie własnej kreatywności

Ø * kształtowanie umiejętności współdziałania w zespole

Ø * rozwijanie wyobraźni plastycznej i kształcenie sprawności manualnej w toku wykonywania różnych działań

TECHNIKI PLASTYCZNE

Stosowanie różnorodnych technik plastycznych wpływa na wzrost zainteresowania dzieci pracą plastyczną, pobudza do twórczego działania                   i ekspresji.

ü  *Rysowanie: węglem;  święcą ; na sucho kredkami świecowymi; pastelą olejną i suchą.

ü * Malowanie akwarelą; „mokre w mokrym”;  farbami kryjącymi (tempera,  plakatówki, farby klejowe.

ü  *Malowanie gąbką.

ü * Malowanie na folii ogrodniczej – zasady jak przy malowaniu na szkle.

ü * Malowanie na podkładzie z kaszy.

ü  *Malowanie na podkładzie z trocin

ü *Wydzieranka kolorowa.

ü  *Wydzieranka z gazety.

ü  *Wycinanka z papieru.

ü  *Witraże papierowe.

ü  *Wycinanka ze szmatek.

ü  *Collage

ü  *Collage ze strużyn kredek – układanie dowolnej kompozycji ze strużyn, przyklejanie za pomocą kleju wikolu. Dobrze wyglądają motywy roślinne – kwiaty i korony drzew łączymy z elementami z papieru kolorowego lub wiórkami drewnianymi albo trocinami.

ü  *Kompozycje z małych kawałków materiału- wycinamy drobne kwadraciki i prostokąty, układamy na przygotowanym zarysie rysunku – jeden kawałek przy drugim.

ü  *Wyklejanka z kulek bibuły.

ü * Wydrapywanka

ü  *Lepienie z plasteliny, masy solnej , papierowej

ü *Origami (sztuka składania papieru).