Przedszkole Publiczne Nr 10 w Łomży

 

Nawigacja

Wioletta Skrodzka-Niedbała

CIEKAWE ARTYKUŁY

 

Aktywność fizyczna i jej znaczenia dla rowoju dziecka

Warunki w jakich żyjemy, mają największy wpływ na organizm dziecka. Niestety nie sprzyjają one zdrowemu rozwojowi. Niedostatek ruchu i zanieczyszczenie środowiska powodują, że dzieci nie zawsze rozwijają się prawidłowo.Mała aktywność ruchowa dziecka sprawia, że mięsnie są słabsze, a układ krążenia i       oddechowy mniej wydolny. Okres przedszkolny jest szczególnie znaczący dla kształtowania motoryczności dziecka. Nabywa ono wtedy umiejętności , które w
dalszych etapach życia doskonali. Aktywność ruchowa przyczynia się w znacznym stopniu do wzmocnienia odporności organizmu na szkodliwy wpływ czynników środowiskowych , a umiejętności ruchowe często wyznaczają pozycję dziecka w grupie rówieśniczej. Największy wpływ na szeroko pojęte wychowanie fizyczne dzieci mają rodzice i nauczyciele. Ich troska o zapewnienie dziecku odpowiedniej ilości wszechstronnej aktywności ruchowej jest działaniem na rzecz zdrowiadziecka. Okres przedszkolny  kryje w sobie wiele zagrożeń zdrowotnych. Słabo jeszcze rozwinięty jest aparat ruchowy, podatność na zachorowania, liczne niedociągnięcia natury higieniczno-wychowawczej popełniane w stosunku do dziecka powodują, ze coraz częściej pojawiają się niekorzystne zmiany w sylwetce przedszkolaka. Dlatego bardzo ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny , właściwa organizacja dnia dziecka, prawidłowe odżywianie ,odpowiednio dobrana odzież i obuwie, a przede wszystkim  zapewnienie dziecku aktywności ruchowej oraz kształtowanie nawyku prawidłowej postawy  ciała w każdej sytuacji życia codziennego.  Każde przedszkole ma obowiązek stwarzania warunków niezbędnych do zaspokajania potrzeb ruchowych dzieci oraz najpełniejszej realizacji celów i zadań w zakresie wychowania  fizycznego. Wychodząc naprzeciw powyższym potrzebom dziecka w wieku przedszkolnym opracowałam program zajęć sportowych pt. „  Aktywność fizyczna przedszkolaka"

 


 

                  

Rodzaje zabaw ruchowych stosowanych na zajęciach gimnastycznych

 

 

                                                                                                                                                                                                                               
Zabawy orientacyjno-porządkowe
 

 

 

Dzieci uczą się reagować na różnego rodzaju bodźce: słuchowe (głos, instrumenty perkusyjne) i wzrokowe (ruchy rąk, kolory szarf, chorągiewek, tarcz itp.). Ten rodzaj zabawy jest często przygotowaniem do wszystkich innych zabaw ze względu na to, że pozwala odpowiednio ustawić grupę, podzielić dzieci na zespoły, wyuczyć najprostszych form zbiórek i ustawień: rzędem – w kolejce; dwurzędem z chwytaniem rąk – parami; po obwodzie koła – z trzymaniem się za ręce w chwili wiązania koła; w gromadce; w luźnym ustawieniu – w rozsypce. W grupach dzieci starszych stopniowo wprowadzany jest  element współzawodnictwa. Skracany jest też czas reakcji na różnorodne sygnały.

Zabawy z elementami równowagi

Zabawy i ćwiczenia z elementami równowagi wpływają na doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej. Wykonywanie tego typu ćwiczeń wymaga od dzieci koncentracji uwagi, spokoju, opanowania wewnętrznego. Można je prowadzić w różnorodnych postaciach i zmieniających się warunkach, z jednoczesnym przestrzeganiem zasady stopniowania trudności.  Zabawy równoważne mogą polegać na przekroczeniu przyborów rozłożonych na podłodze, ziemi, nisko rozpostartych linek, czy przeszkód naturalnych w terenie, np. kopczyków piasku, śniegu. Zabawy te wymagają od dzieci odwagi, dlatego jednostkom mniej sprawnym należy udzielić pomocy, szczególnie przy ćwiczeniach na pewnej wysokości.

Zabawy z elementami czworakowania i pełzania

Chód na czworakach i pełzanie jest ćwiczeniem siły i przyczynia się do kształtowania postawy ciała (części lędźwiowej kręgosłupa i pasa barkowego). W czasie czworakowania i pełzania należy zwracać uwagę na właściwy układ ciała dziecka (przy wsparciu na całych dłoniach i na palcach stóp) oraz na odpowiednie tempo ruchu. Elementy czworakowania i pełzania w zabawie należy przeplatać momentami krótkiego wypoczynku.

Zabawy bieżne

Głównym składnikiem ruchowym tego typu zabaw jest bieg. Podczas zabaw bieżnych dziecko doskonali szybkość, zręczność, wytrzymałość. Podczas biegu pobudzana jest czynność serca i płuc oraz przemiana materii. Zabawy bieżne mają szczególne znaczenie w okresie chłodnych dni, gdyż najskuteczniej i najszybciej rozgrzewają dzieci. Podczas tego typu zabaw należy zwrócić uwagę, aby bieg odbywał się lekko na palcach, ze swobodną, naturalną pracą ramion. Istnieją różne rodzaje zabaw bieżnych: masowe, z element orientacji, z pościgiem i wyścigi.

Zabawy z elementami rzutu, celowania i toczenia

Zabawy te mają wpływ na rozwój pasa barkowego oraz mięśni tułowia. Głównym jednak ich zadaniem jest wyrobienie celności, siły, zręczności oraz pewności rzutów i chwytów. Kształcą także zdolność oceny: kierunku, odległości, przyczyniają się do doskonalenia koordynacji nerwowo-ruchowej oka i ręki. Rzuty i chwyty są dla dziecka czynnościami trudnymi, dlatego też elementy rzutu, celowania i toczenia musimy różnicować dzieciom starszym i młodszym. Różnice te wynikają z techniki wykonywanego ćwiczenia oraz rodzaju używanych przyborów.

Zabawy z elementem  wspinania się


Tego typu zabawy mają duży wpływ na mięśnie całego ciała, szczególnie na wzmocnienie pasa barkowego, mięśni tułowia i siły ramion. Uczą dzieci pokonywania przeszkód, poprawnego i bezpiecznego chwytu rąk przy wspinaniu się na przeszkody, oswajają z wysokością, wyrabiają zaradność i odwagę, silną wolę i szybką decyzję. W przedszkolu właściwą formą zabaw z tej kategorii jest wspinanie się przy pomocy rąk i nóg np. na  przyrządy ustawione na terenie ogrodu przedszkolnego. Winny one mieć charakter swobodnego pokonywania przeszkód. Służyć mogą do tego: ławki gimnastyczne, krzesełka, wspomniane już drabinki, wieże różnego rodzaju, płotki, schody, obramowanie piaskownicy, kłody drzew, pagórkowate wzniesienia.

Zabawy z elementem skoku i podskoku

Zabawy tego rodzaju wywierają podobny wpływ na organizm dziecka jak zabawy bieżne. Angażują do pracy duże grupy mięśniowe, głównie mięśnie i stawy kończyn dolnych. Wpływają na działalność płuc, przyspieszają krążenie krwi i powodują szybką przemianę materii. Obejmują różnego rodzaju podskoki, przeskoki przez niskie rozłożone lub naturalne przeszkody, skok w dal, skok wzwyż, zeskoki z różnych wysokości (dobranych do wieku dzieci). Wyrabiają elastyczność ruchów, miękkość odbicia i doskoku, zręczność, wytrzymałość i odwagę, zwłaszcza przy pokonywaniu przeszkód terenowych.

 

 



Zabawy ze śpiewem

Odgrywają one dużą rolę w procesie umuzykalnienia dzieci oraz w kształtowaniu poczucia rytmu i koordynacji ruchowej. Wpływają korzystnie na prawidłowe utrzymanie postawy ciała. Wraz z rozwojem dzieci wzrastają ich doświadczenia ruchowe i sprawność fizyczna, ruchy wykonywane podczas zabaw ze śpiewem stają się coraz bardziej złożone i intensywne, zmienne pod względem rytmu, z powolnych mogą przechodzić w szybkie. Zabawy wykorzystujące muzykę sprzyjają dobremu nastrojowi, wyzwalają radość, doskonalą płynność wykonywanych ruchów.