Przedszkole Publiczne Nr 10 w Łomży
|
WSPANIALE CI WYCHODZI! Zapraszam Cię do zabawy muzyczno-ruchowej :Tu stoją krokodyle... https://www.youtube.com/watch?v=bZaYj6sLYN8 Zadania dla 5-latka:Plac zabaw cz.4. Karta nr 29. - dopasuj zwierzęta do ich środowiska Zadanie dla 4-latka Plac zabaw cz.2 karta nr 43. -wskaż cechy różniące zwierzęta. MIŁEJ ZABAWY! DO JUTRA!
1 czerwca to dzień radosny i wyjątkowy, wokół kwitną kwiatki, słońce świeci, bo dzisiaj mają SWIĘTO DZIECI! W dniu tak pięknym i wspaniałym życzymy Wam kochane przedszkolaki dużo uśmiechów i radości, szczęścia i wielu przyjemności oraz niespodzianek wielkich i małych i plecaka pełnego przygód wspaniałych! Wasze Panie: JAGODA i MONIKA
Tematyka tygodniowa: DZIEŃ DZIECKA
Temat dnia: Dziecięce zabawy i eksperymenty.
Kochane dzieci, wiem, że zabawa w życiu dziecka jest bardzo ważna. Poczas zabawy możesz wiele się nauczyć, poznawać różne zjawiska i czuć się zwyczajnie szczęśliwym. - Powiedz, co dla Ciebie jest szczęściem? –Kiedy jesteś szczęśliwy/ szczęśliwa?
Posłuchaj krótkiego wiersza” Szczęście”, które opisała poetka Krystyna Datkun-Czerniak Szczęście to: -uśmiech taty i mamy -spadające na ziemię kasztany, -zimne lody w gorący czas -i gdy ktoś pochwali nas.
Szczęście to wszystko, co jest dookoła: Ludzie, drzewa, przedszkole i szkoła. Szczęście mam, gdy nie jestem sam!
-Opowiedz, jak szczęście opisała autorka wiersza? Jeśli nie zdążyłes tego zapamiętać, to rodzic przeczyta jeszcze raz, a Ty pomóż uzupełniając rymujące się słowa. Jesteś gotów?
Wybrałam zabawy, które łatwo jest samemu przygotować i fajnie się bawić. Są to eksperymenty i zabawy plastyczne.
1. Czarodziejski worek –zabawa dydaktyczna, rozwijająca wyobraźnię, zmysł dotyku, umiejętność opisu słownego przedmiotu i wnioskowania. Rodzic wkłada różne przedmioty najlepiej z różnych materiałów: z drewna, gąbki, pluszu, metalu, plastiku, szkła. Mogą to być: moneta, łyżeczka z plastiku i metalowa, gumka, pluszowa mała zabawka, notesik lub książeczka, metalowy i plastikowy samochodzik, klocek, gumowa i plastikowa kulka, piłeczka, muszelka, drewniany klocek, rękawiczka ,skarpetka. /około 10 elementów. Jeśli nie ma worka, to można przykryć zabawki kocykiem i nasunąć opaskę na oczy. Wydaj polecenie dziecku: -weź do rączki jeden przedmiot i nie wyjmując go -opisz, jakie to jest w dotyku: miłe- twarde, ciepłe-zimne, ciężkie- lekkie, okrągłe czy podłużne, puszyste czy gładkie, śliskie, -oceń z czego to jest: z drewna, plastiku, metalu, szkła, czy papieru albo materiału? - Nazwij to. Za każdą odgadnięta rzecz otrzymujesz punkt./ powtórz zabawę./ można zamienić niektóre przedmioty na nowe lub wyjąć, by było ich mniej/.
2. „Co pływa, co tonie?- zgromadź przedmioty: korek, plastikowy talerzyk, sznurek, kartka papieru, moneta, łyżeczka, gumka do ścierania, plastikowa i gumowa piłeczka, drewniany i plastikowy klocek, rękawiczka gumowa, piórko, gąbka, płatek kosmetyczny i patyczek * ułóż obok siebie: - po prawej stronie przedmioty, które wg Ciebie zatoną, - a po lewej ,które powinny unosić się na wodzie, - teraz sprawdź czy udało się wybrać prawidłowo- delikatnie układaj na wodzie.
3. „Łowimy rybki” – zabawa sensoryczna • Rozwijanie koordynacji wzrokowo – ruchowej • Doskonalenie umiejętności przeliczania - W misce pływają nakrętki, to rybki. Weź do rączek po jednym patyczku i posługując się dwoma patyczkami spróbuj złapać unoszącą się nakrętkę i wyjąć ją z wody. Można użyć patyczków do lodów. Policz wyjęte na tackę nakrętki. Ile rybek złowiłeś? /można urozmaicić zabawę przez współzawodnictwo 2-3 osób i ograniczenie czasu-ustawienie stopera na 2 minuty/ 4. „Pióropusz Indianina”-praca z papieru z elementami metody „Edukacja przez ruch” D. Dziamskiej. Opis etapów wykonania pracy na podstawie fotografii.
1. Wytnij po 2 paski z kartki A4 : żółty brystol - o szerokości 4,5 cm ; czerwone o szer.2,5 cm (może być z wycinanki) i z brązowej kartki technicznej o szer.2 cm. ;użyj do tego linijki. Na brzegu brązowych pasków narysuj białą kredką kropki co 2 cm. I wytnij na całej długości małe trójkąty - fot.1 Fot.2. Naklej na żółtych paskach czerwone od góry, a brązowe pod czerwonymi. Jeszcze należy połączyć obydwa żółte paski, powstanie długa opaska. Przygotuj teraz kartkę A5 z białej lub lekko żółtej kartki kolorowego ksero lub bloku technicznego. Ułóż ją poziomo i zrób harmonijkę -paski o szer 2 cm. Od środkowego kantu złożenia energicznie i rytmicznie rysuj ukośne linie kredką pomarańczowa, a potem żółtą i czerwoną ( można włączyć rytmiczną muzykę) . Tak powstała połowa piórka do pióropusza. Teraz tę samą czynność powtórz po drugiej stronie złożenia, czyli kantu. Gdy piórko gotowe-wytnij je i rób kolejne, zaginając papier w harmonijkę. Fot. 3 Gotowy pióropusz. Na koniec trzeba dopasować do obwodu głowy, skleić lub zszyć . Jesteś już gotowy do zabawy w Indian! Uwaga! Czy wiesz, że wojownicy Indianie zdobywali pióra za wygrane bitwy, albo upolowanie bawoła? Ty także możesz zabawić się z rodzicami w zdobywanie kolejnych piór w następnych dniach, np. za dokładne posprzątanie pokoju, albo za zjedzenie zupy, której nie lubisz, albo papryki czy cebuli. Wykaż się męstwem! Życzę Ci dobrej zabawy! Czekam na foto-relacje.
Temat dnia: Co to jest tolerancja? 1.Rozmowa kierowana: „Czy wygląd jest najważniejszy?”- ( Kształtowanie poczucia tożsamości. Nauka tolerancji i akceptacji dla każdego rodzaju odmienności - rasowej, fizycznej czy intelektualnej) - Czy ludzie są podobni do siebie? - Po czym rozpoznajemy różnych ludzi? - Co jest ważniejsze: kolor oczu czy kolor włosów? A może wzrost? - Z kim lubisz się bawić: kimś kto ma taki sam kolor włosów czy z taką osobą, która lubi takie same zabawki, zabawy? Kochana dziewczynko, chłopczyku: fryzura, wzrost, barwa oczu i włosów albo ubranie są ważne, ale nie najważniejsze. Choć wielu ludzi ocenia innych po wyglądzie, albo bogactwie, to jednak tak na prawdę liczy się to: jacy jesteśmy dla innych, jak odnosimy się do świata przyrody, czy potrafimy pomagać i jak zachowujemy się w trudnych sytuacjach. A Ty- jak myślisz? 2. Naucz się krótkiego wierszyka „Polubić różnice” /autor: D. Niemiec/ Choć ktoś jest inny, inne ma zdanie, Inny ma wygląd albo ubranie, mieszka w innym miejscu, je co innego, bawi się inaczej- może być twym kolegą. Wystarczy tylko, ze go zaakceptujesz, a te różnice polubić spróbujesz. - Powtórz ten wierszyk kilka razy w ciągu dnia, to pomoże Ci być tolerancyjnym i dobrym kolegą- na podwórku, w przedszkolu, czy szkole. 3. Czy jesteś tolerancyjny? Pomogę Ci to zrozumieć. Tolerancja wśród dzieci: - gdy pomagasz komuś, kto jest inny np. z powodu kalectwa, choroby lub pochodzenia z innego kraju; - gdy rozumiesz jego potrzebę przyjaźni, zabawy, - gdy okazujesz mu szacunek: nie śmiejesz się, że nie ma ładnych ubrań, hitowych zabawek itp. - gdy traktujesz na równi z innymi kolegami -gdy szanujesz jego kulturę, zwyczaje i religię oraz jego prawa. 4. Posłuchaj wiersza „Wyjątkowi” /Urszuli Kozłowskiej - wskaż na fotografiach, o kim jest mowa:
Są w przedszkolu różne brzdące: Jaś ma uszy odstające, Grześ jest pulchny, Ewa chuda, Zosia - jak wiewiórka ruda. Bladą skórę ma Renatka, Ola jest jak czekoladka. Paweł się czasami jąka, Staś aparat ma na ząbkach. Krzyś ma krótszą jedną nóżkę i przyjeżdża do nas wózkiem. Okularki ma Agata, a ja… jestem piegowata.
Gdy zerkamy razem w lustro, dostrzegamy różnic mnóstwo. Co właściwie z nich wynika? Nic! Lubimy razem brykać! Świat tak samo nas zachwyca… Wyjątkowość tkwi w różnicach!
5. Zabawa ruchowa z elementem naśladownictwa: „Zamiana ról” - ustaw się i podążaj za Rodzicem, który jest trenerem. - biegnij szybko lub wolno, -maszeruj, wysoko unosząc kolana, - maszeruj, starając się stopami dotknąć jak najwyżej. Po serii ćwiczeń Rodzica następuje zamiana ról. Teraz Ty jesteś trenerem! Pamiętaj o powtarzaniu ćwiczeń naprzemiennie. Wesołej zabawy! 6 . ZADANIA DLA DZIECI
-Wykonaj zadanie w Karcie pracy nr 27 b. Opowiedz, w jakie zabawy pobawiłbyś się z tamtymi dziećmi, gdybyś wyjechał do innego kraju? Czego nauczyłbyś je? Jakie zabawy znane są w Polsce i w innych krajach?/np.Farma Donalda/ - do wykonania zadania w karcie nr 27 a- poproś mamę, aby wyszukała muzykę „ Krakowiaczek” oraz „La raspa”- muzyka meksykańska; -dopasuj postać na karcie do jednego z tych utworów i koloruj kółka.
- otwórz KSIĘGĘ EMOCJI z historyjką, gdzie na górnym obrazku Mama w żółtej bluzce idzie z dzieckiem na plac zabaw. –Co ma dziecko w rączce? Wyszukaj kolejne dwa obrazki historyjki i opowiedz ją. Wykonaj taki sam rysunek z pomocą rodzica.
Temat dnia: Zabawy muzyczne z różnych stron świata
Halo, przyjaciele! Wczoraj poznaliśmy kolegę z Ugandy i jego zabawę „Simama ka”. Dzisiaj polecimy samolotem na inne kontynenty, a tam poznamy zabawy dzieci innych narodów. Do zabawy możesz przygotować: opaskę z piórem, kapelusz kowbojski lub chustę na szyję, bębenek. Pozycja wyjściowa: przykucnij i z podeprzyj się rączkami z przodu.To przysiad podparty. Na hasło ”START” podnosimy się z przysiadu podpartego i z rozłożonymi ramionami naśladujemy lot samolotu, który łagodnie się pochyla w prawo, gdy skręca w prawo, następnie leci prosto. Na hasło LĄDUJ zmniejsz prędkośc, zrób koło nad lotniskiem i spokojnie usiądź. Przyleciałeś do Nowej Zelandii. Spotykasz tu dzieci, które witają Cię lekko pochylając tułów do przodu, rączki blisko nóg po bokach, jednocześnie patrząc Ci w oczy z uśmiechem. Ukłoń się tak samo. Zapraszają Cię do zabawy. EPOI TAI TA I E” https://www.youtube.com/watch?v=9x4Ub5Nesfs Żegnamy naszych przyjaciół . Pozycja wyjściowa: przykucnij i z podeprzyj się rączkami z przodu. Przygotuj się i….START! LECIMY! Uwaga obniż lot, bo zbliżamy się do Ameryki. LADUJ! Wylądowaliśmy w Texasie. Tu witają nas kowboje w kapeluszach i jeansach. Podnies prawąrekę do góry i klaśnij w rękę rodzica. Zatańcz taniec „O SUSANNA” https://www.youtube.com/watch?v=-8IS2hWe5Sk Susanna Taniec To bardzo żywy i energiczny taniec. Wizyta dobiega końca, więc wracamy na lotnisko. Pozycja w przysiadzie podpartym i START! LECIMY! Z Teksasu lecimy do AMAZONII. Lecimy, lecimy…uwaga widzimy rzekę Amazonkę …za chwilę LĄDUJEMY! Wyruszamy w podróż do Indian, którzy żyją w rezerwacie, więc nie mogą powitać nas na lotnisku. Płyniemy tam łódką o nazwie kanu ( z akcentem na drugą sylabę). Wiosłujemy i uważamy, abyśmy nie wypadli z łódki, bo rzeka jest rwąca i niebezpieczna. Na brzegu wita nas wódz wraz z plemieniem INDIAN. Przywitaj się kładąc prawą dłoń na sercu i podnieś ją na wysokośc prawego ucha, wypowiadając zdecydowanym głosem „Houk!” Indianie duzo czasu spędzają na pląsach i zabawach przy ognisku. Są to tańce najczęściej - chodzone. Przygotuj się, zostałeś zaproszony do tańca przyjaźni. https://www.youtube.com/watch?v=ZKslipdC-sY TANIEC INDIAN Pozegnaj Indian tak jak powitałeś…z ręką na sercu i czas wracać do Europy, gdzie znajduje się Polska. Ustaw się na pas startowy i START! Lecimy, lecimy. Wreszcie widać nasze Morze Bałtyckie. Stad już niedaleko do naszej stolicy. Obniżamy lot i lądujemy na Lotnisku Chopina w Warszawie. Jaki masz pomysł na zabawę polskich kolegów? Wymień znane Ci zabawy.
SERDECZNE ŻYCZENIA Z OKAZJI DNIA MATKI: Z okazji święta życzymy wszystkim Mamom dobrego stanu zdrowia, wiary w lepsze dni, przyjaznej dłoni i wsparcia w trudnościach oraz szacunku i miłości swoich milusińskich. Oby ofiarność i troska, jaką otaczacie swoje dzieci, wracała do Was ze zdwojoną siłą. Dzień Matki to okazja by pomyśleć o sobie i zadbać o swoje zdrowie, bo piękna mama to kobieta zdrowa i świadoma, dlatego Białostockie Centrum Onkologii przygotowało specjalną laurkę-kolorowankę, którą pokoloruje dziecko i wręczy mamie wraz z życzeniami. Do pobrania: KOLOROWANKA_-_Mamo_kocham_Cie._DBAJ_O_SIEBIE_(1).pdf
Temat dnia : Kolega z Afryki Drogie dzieci, dostałam list chłopca z Afryki, skierowany do Was. „Drodzy Przyjaciele! Przesyłam wam pozdrowienia z mojego rodzinnego kraju, z Ugandy. Jestem Jozeph Lwevola, mam 9 lat. W mojej okolicy są pola kukurydzy i fasoli- długo, gdy nie ma deszczu, wszyscy się martwią, co będziemy jeść. Mieszkam z rodziną w domu-lepiance krytej słomą, której dach często umacniamy kamieniami i cegłami od góry. Opiekuje się nami chory dziadek. Mam czworo rodzeństwa: Irenę, Tapenensi, Roberta i Fhionę. Lubię robić zabawki. Z drutu zrobiłem samochód i wózek. Z butelek i kory bananowca zrobiłem piłkę i skakankę. Podpowiedz mi, z czego jeszcze można zrobić zabawki? Lubię też zajmować się zwierzętami i grać w piłkę nożną. Potrafię cały wolny dzień bawić się z kolegami na powietrzu. Z rodzeństwem często śpiewamy i przygotowujemy przedstawienia. Dużo pomagam dziadkowi: koszę wysoką trawę, karczuję krzewy, pomagam przy ścinaniu drzew i wyrywaniu ich z korzeniami. Pomagam w domu i w polu oraz karmię kozy. Największym moim marzeniem było –móc uczyć się. Dzięki pomocy jednej z warszawskich szkół, w której dzieci zbierają pieniądze i wysyłają do moich opiekunów, już od roku mogę chodzić do szkoły. Rano przed wyjściem do szkoły karmię zwierzęta, potem idę pól godziny po piaszczystej drodze do szkoły. Po lekcjach gramy z kolegami w piłkę, a po powrocie szkoły pomagam w domu i w polu. Gdy idę spać i jest mi zimno, przykrywam się kocem lub kurtką. Czuję się dobrze w mojej wiosce. Zawsze oglądam zdjęcia uczniów ze szkoły, która mną się zaopiekowała. Wtedy czuję się szczęśliwy! Niech Was Bóg błogosławi. Joseph"/ tekst pochodzi z Przewodnika "Plac zabaw " wydawnictwa WSIP/Warszawa 2018 r. 2. Analiza opowiadania. Opowiedz: - jakie ma obowiązki kolega z Afryki? - jakie miał marzenie ?/ aby się uczyć - jak wygląda Twój dzień? - czy jest podobny do dnia kolegi z Afryki? - skąd dzieci biorą zabawki w jego rodzinie?/ chłopiec sam je robi - czy chciałbyś z nim się zamienić i zamieszkać w jego wiosce? - jakie trudności ma kolega z Afryki? - kto mu pomógł, aby mógł chodzić do szkoły? 3. Zabawa afrykańskich dzieci „Simama-ka” Simama ka, simama ka, ruka, ruka, ruka simama ka , tembeja, kimbija, , tembeja ,kimbija ruka, ruka, ruka simama ka wykonuj ruchy podczas słów: simama-kucnij,”ka”-wstań; „ruka”-klaśnij lub tupnij; „tembeja, kim bija”- obróć się dookoła siebie lub obejdź krzesło. Możesz też pobawić się przy wersji video tej zabawy. https://www.youtube.com/watch?v=mPqBxzs7gqU Powtórz zabawę 3 razy. 4. Obejrzyj obrazki.
Zadania dla dzieci : 1. Narysuj Murzynka i jego wioskę. 2. Naucz się na pamięć zabawy "Simama ka" ZADANIA 4-latka- w ksiązeczce "Plac zabaw 4-latka" cz.2, str 41. Karta "Dzieci z różnych zakątków świata": pokoloruj na ilustracji piłki zgodnie z instrukcją oraz dokończ rysować rytm. ZADANIA 5-latka w książce "Plac zabaw 5-latka" cz.4 s. 26 b.. Karta pracy: narysuj obrazki o sobie: - jak wyglądasz, - jaka jest Twoja rodzina, - co lubisz,- jak się bawisz. - co chciałbyś opowiedziec o sobie koledze z Afryki?
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o dzieciach z Afryki , kliknij w link ponizej MIŁEGO DNIA !
Temat: Jesteśmy dziećmi. Jak myślisz, czy wszystkie dzieci na świecie są takie same? Lubią śpiewać, skakać i beztrosko się bawić. Ale czy wszystkie dzieci bywają też niegrzeczne? Odpowiedzi znajdziesz w wierszu pt. „DZIECI” Danuty Gellnerowej! Wszystkie dzieci na całym świecie Wszystkie dzieci na całym świecie Podobno dzieci na całym świecie Odpowiedz na pytania: -Jak bawią się dzieci na świecie? -Dlaczego wszystkie dzieci są takie same? - Jakie są Twoje ulubione zabawy?
Praca z obrazkiem "Dzieci są takie same, pomimo zewnętrznych różnic" (rozwijanie analizatora wzroku, spostrzegawczosci i koncentracji uwagi; utrwalenie umiejętnosci rozróżniana cyfr, porównywanie elementów obrazka ; doskonalenie umiejętności budowania wypowiedzi) Przyjrzyj się obrazkom przedstawionym na fotografiach.
- co widzisz na fotografiach?/ dzieci. (policz dzieci) - co możesz o nich powiedzieć/ każdy ma przyjaciela. - jakiego przyjaciela ma chłopiec w czerwonej bluzce?/Indianina - jakiego kolegę ma chłopiec z hulajnogą?/ Murzynka - jakiego przyjaciela ma dziewczynka w różowej sukience?/Japonkę -Jakiego przyjaciela ma chłopiec z lodem?/ Eskimosa - Którego przyjaciela Ty byś wybrał? Dlaczego? Opowiedz ,co wiesz o przyjacielu pod numerem 4? - pod numerem 2?; pod numerem 1?, pod 3? Podsumujmy. Dzieci na świecie niezależnie od miejsca w którym sie urodziły, jakie noszą ubrania i jaki maja kolor skóry , tak samo jak Ty lubią poznawać inne dzieci i bawic się z nimi. Pamiętaj, że tak samo chcą jeść, bawić się i uczyć oraz chcą mieć przyjaciół, dom i pragną, aby je kochano. Obejrzyj film animowany z piosenką. Zwróć uwagę na różnorodność strojów i radość dzieci. JESTEŚMY DZIEĆMI śpiewające Brzdące https://www.youtube.com/watch?v=7K3_mSb1zRQ ZADANIA Dla 4-latka. Z WYPRAWKI weż kartę nr 53. Opowiedz, co widzisz na ilustracji. Wypchnij i przeplataj sznurowadło przez otwory, aby powstała bujawka.
ZADANIA dla 5-latka . Ćwiczenie grafomotoryczne w książce „ Plac zabaw cz.4” karta nr 26a. Wypełnij swoją kartę i opowiedz o sobie. Wykonaj zadanie z elementami kodowania w karcie nr 25.
Tematyka tygodniowa: DZIEŃ MAMY I TATY Temat dnia : Życzenia dla rodziców Dzisiaj przygotujemy pracę plastyczną dla rodziców z okazji ich święta, które obchodzić będziemy po niedzieli we wtorek 26 maja, a więc za 4 dni. Posłuchaj wiersza pt. Laurka. Laurka, to taka kartka z życzeniami. Zrobiona przeze mnie własnymi rączkami. To serce czerwone wam podaruję I bardzo gorąco wam podziękuję By wyrazić miłość dla rodziców kochanych. Laurka z uczuciem i pięknymi kwiatkami.
Odpowiedz na pytania: - o jakiej niespodziance jest mowa w wierszyku? - jaka jest ta laurka? -dla kogo ją podaruje dziecko? Przygotuj materiały do wykonania laurki: 1 kartka czerwona z bloku technicznego, po pół kartki papieru ksero w kolorze: zielonym, różowym, niebieskim, jeśli masz dziurkacz z wzorem małego kwiatka lub małe kółeczka, mazak zielony i granatowy oraz klej i nożyczki. To elementy , które należy zrobić na początek. 1. Wytnij kwiat podobny do tulipana, ponacinaj linie pionowe tak jak pokazano na fotografii. 2. Podkręć delikatnie ponacinane paski w kwiatku przeciągając nożyczkami. 3. Wytnij listki i narysuj na nich linie. 4. Ułóż zielone paski-łodygi kwiatków na czerwonym sercu. Przyklej listki i 3 kwiaty do łodyżek. 5. Nad kwiatkami w małej odległości /1 cm /naklej małe kwiatki, wycięte dziurkaczem, od kwiatków narysuj kreski. 6. Sklej kokardkę i przyklej na dole kwiatków. LAURKA GOTOWA! POKAŻ NAM SWOJĄ LAURKĘ. CZEKAMY NA FOTOGRAFIE. ZROBIMY WIRTUALNĄ WYSTAWĘ PRAC . Spiesz się, Swięto Mamy za 3 dni Temat dnia : Mój dzień z rodziną. Zapewne wiesz, że każdy dzień ma swój rytm - zaczyna się rano, a kończy wieczorem , gdy nadchodzi noc. Teraz opowiemy jak wygląda Twój dzień z rodziną. Podczas, gdy ja będę opowiadała, postaraj się pokazywać czynności i uzupełnić niektóre zdania brakującymi słowami . Uważnie słuchaj. - Gdy zaczyna się dzień i słońce nas budzi , to jest ……/rano/; wtedy szybko wstajemy i idziemy do ………../łazienki/ zrobić poranną toaletę, to znaczy ………………………(myjemy się, czeszemy, ubieramy się). Potem jemy pierwszy posiłek, czyli………………(śniadanie). Po śniadaniu myjemy………………(zęby), sprzątamy pokój i możemy bawić się, albo iść na spacer, albo uczyć się. Gdy jest godzina 12.00- to jest południe, wtedy słoneczko jest już wysoko na niebie. Wracamy ze spaceru , wtedy mamusia przygotowuje drugi posiłek, czyli ……………….( obiad). Co robisz przed obiadem? Opowiedz. Na obiad wraca tata z pracy i razem siadacie do stołu. Po obiedzie jest popołudnie. Wtedy zwykle jest poobiedni odpoczynek z rodziną: wspólne rozmowy, może spacer albo zabawy. Gdy słoneczko zachodzi, czyli chowa się , wtedy za oknem jest ………../ ciemno, bo to jest ……………/wieczór/. Wieczorem jemy trzeci posiłek , to jest ………..( kolacja). Po kolacji myjemy ząbki, potem kapiel , oglądanie bajeczki na dobranoc , może też być czytanie książeczki i pora położyć się spać, bo to już………….(noc). -czy potrafisz wymienić kolejne pory dnia? RANO. POŁUDNIE. POPOŁUDNIE. WIECZÓR. NOC. Zabawa ruchowa z elementem orientacyjno- porządkowym „Rano, południe, wieczór” Dziecko biega dookoła pokoju lekko na palcach, gdy usłyszy „rano”- gimnastykuje się :wymachy ramion, Na hasło „południe” : podskakuje w miejscu raz na prawej raz na lewej nodze(może podnosić tez rękę przy podskoku); gdy usłyszy hasło „wieczór”- kładzie się na plecy ,podciąga nogi rękami do siebie i kołysze się do przodu i do tyłu. Serię powtarzamy 3-4 razy. Poniżej zamieściłam obrazki historyjki „DZIEŃ KUBUSIA PUCHATKA”. - Opowiedz, co robi Kubuś. Używaj określeń : rano, południe wieczór. - które czynności powtarzają się w ciągu dnia?
-Obrazki zaznaczone są w górnym prawym rogu figurami. Wskaż kwadraty,- wskaż trójkąty; - wskaż prostokąty; -wskaż koło. - Jaka figura jest na obrazku, gdzie Puchatek myje się; - jaka na obrazku, gdzie kąpie się? Myślę, ze świetnie Ci się udało. BRAWO! Temat dnia: Moja rodzina Halo dzieciaki! Jesteście tu? Na dzień dobry zadanie rozwijające logiczne myślenie: Posłuchaj uważnie i rozwiąż zagadki E. Stadtmuller: 1. Kocha swoje dziecko najbardziej na świecie, Kto taki? Na pewno wszyscy dobrze wiecie./ mama/ 2. Chociaż jest dorosły po kałużach brodzi turla się po trawie, z dziećmi to uchodzi./ tata/ 3. Mama z tatą, babcia z dziadkiem, ciocia z wujkiem na dokładkę. Jeszcze kuzyn i kuzynka – oto cała ma……./rodzinka/ Świetnie! BRAWO! DOBRZE WYKONANE ZADANIE! Teraz odpowiedz na pytania: - Posłuchałeś już piosenki „Mama i tata to nie są roboty”? - Jak myślisz, dlaczego mama i tata to nie są roboty? Wyjaśnij. - jak podzielone są obowiązki w Twoim domu? - jakie są Twoje obowiązki? - jak uważasz, czy Twoja pomoc rodzicom jest potrzebna? Wyjaśnij dlaczego. Mam nadzieję, że udzieliłeś odpowiedzi na pytania. TO ŚWIETNIE! Otrzymujesz w nagrodę buźkę. Wyobraź sobie, że Twoja Rodzina jest drużyną piłkarską. Wszyscy: Ty i rodzeństwo oraz rodzice to zawodnicy. Jest też kapitan/mama lub tata/ oraz bramkarz. Zawodnicy współpracują ze sobą, by wygrać mecz i razem się cieszyć. Tak też jest z rodziną. Dobrze jest, gdy dzieci i rodzice sobie wzajemnie pomagają, są dla siebie uprzejmi, a w trudnych sytuacjach wspierają się, aby nikt nie był nieszczęśliwy. Takim wspólnym zadaniem, a może ważnym meczem - jest sprzątanie mieszkania, w którym mieszka rodzina. „Samo się nie zrobi pranie, odkurzanie i mycie podłogi i kurzu ścieranie”. Jeśli każdy coś zrobi, to mamusia i tatuś będą mogli z Tobą pobawić się, poczytać książkę lub wyjść na spacer…I o tym chyba marzysz, prawda? Dlatego pamiętaj, że : „mama i tata to nie są roboty, zawijaj rękawy-bierz się do roboty!” Jaki z tego wniosek? Jesteś dzielnym zawodnikiem w swojej drużynie i starasz się tak samo jak inni. Dobry zawodnik każdego dnia trenuje, aby wygrywać mecze, dlatego: - sprzątaj i ustawiaj na półce swoje zabawki sam; - układaj książeczki; - składaj swoje ubrania i łącz w pary swoje skarpetki; - porządkuj miejsce, w którym jesz ; - zostawiaj po sobie porządek w łazience i toalecie; - zapytaj mamę lub tatę, co możesz zrobić, aby oni też mogli odpocząć. Zabawa ruchowa „Pomagam rodzicom”: - froteruj podłogę/ pozycja w siadzie klęcznym, pochyl się do przodu i na przemian raz lewą ,raz prawą ręką zataczaj koła blisko podłogi na zewnątrz, czyli od siebie, a potem do siebie; następnie spróbuj obiema rękami na raz ( ruchy podobne do polerowania szyby lub mebli). Mile widziane też własne pomysły dziecka, rozwijające kreatywność i pomysłowość J - odkurzaj ( w pozycji stojącej dłonie blisko siebie z chwytem, jakbyś trzymał trzonek odkurzacza, prostuj wyciągnięte przed siebie ramiona i rytmicznie je zginaj, jakbyś przesuwał szczotkę po podłodze z przesuwaniem się nogami lekko do przodu). Po pracy w nagrodę zabawa „wycieczka rowerowa” -połóż się na plecach, unieś zgięte w kolanach nogi i kręć nimi, jakbyś jechał na rowerze; chwilę odpocznij i jedź dalej. ZADANIA 5-latka: Jesli nie wykonaleś zadań w książce KROPKI,KRESKI i LITERY to otwórz kartę z literą M i poćwicz kreślenie po śladzie litery M i wyrazów. Wykonaj także zadanie ukryte w rozkładanej karcie pod spodem(karta nr14). ZADANIA dla 4-latka: wykonaj zadania w karcie pracy nr 39 "Piknik" w:"Plac zabaw 4latka,cz.2" WSIP Uwaga! Tekst piosenki "Mama i tata to nie są roboty" znajdziesz w wiadomości email. Temat dnia: Mój Tata Tata w życiu dziecka jest równie ważny jak mama. Tak jak ona opiekuje się Tobą, gdy jesteś chory lub smutny, chroni Cię przed niebezpieczeństwem, pomaga zrozumieć świat i go poznawać, pokazuje jak być dzielnym i mądrym oraz jak się nie poddawać, gdy coś jest trudne. Potrafi bawić się z Tobą, chodzić na spacery lub przejażdżki rowerowe, albo uprawiać sport. Jest dumny, gdy coś Tobie się uda.. To on wybacza ci złe zachowania i przykre słowa…więc, pomyśl o tym, jak mu za wszystko podziękować… ZABAWA językowa : „MÓJ TATA JEST”………..(jaki?)/ wymień jak najwięcej określeń cech charakteru np. pracowity. Za każdą odpowiedź odkładaj punkt (np. klocek lub kredkę) . Dokończ zdania:-Mój tata lubi...; - Tatuś nie lubi …; -Z tatą lubię najbardziej…; Mój tata jest najlepszy, bo…. Narysuj mapę skojarzeń: ? Jaki? ? TATA Pracowity ? ?
Jak Ci poszło? Ile punktów zdobyłeś? TO WSPANIALE! Pomyśl jeszcze chwilę , może cos przypomnisz…. Jeśli zdobyłeś powyżej 5 punktów, to znaczy, że dobrze znasz tatę. Zawody tatusiów. Pomyśl i wymień, jakie zawody najczęściej wykonują panowie. Czy wiesz, w jaki sposób pracuje Twój tatuś, czyli jaki zawód wykonuje? Jeśli nie wiesz, to zapytaj tatę lub mamę. Kim Ty chciałbyś być? PRACA PLASTYCZNA. Złóż kartkę A4 na pół i rozłóż ją. Po lewej stronie narysuj zawód i przedmioty do pracy taty, a po prawej stronie narysuj, kim Ty chciałbyś być i co jest potrzebne do takiej pracy. Możesz także wyciąć elementy z niepotrzebnych gazet lub kolorowanek. Jestem bardzo ciekawa, jakie prace wykonałyście. Przyślijcie fotografie prac. „Moja rodzinka”-Krzysztof Sąsiadek - wiersz ilustrowany ruchem dłoni W moim domu mieszka mama masz zaciśnięte dłonie, podnieś kciuk W moim domu mieszka tata unieś palec wskazujący Razem z nami mieszka siostra unieś palec środkowy W domu mam starszego brata. unieś palec serdeczny A najmłodszy jestem ja unieś palec najmniejszy Każdy mnie tu dobrze zna! wesoło machaj całą dłonią ZADANIA DLA 4-latka: wyjmij z Wyprawki kartę nr51 i 52. Wykonaj opaskę indiańską dla taty i dla siebie. Razem z tatą pobawcie się w Indian. ZADANIA DLA 5-latka. Weź kartę pracy nr 23 wykonaj zadania (dziecko doskonali umiejętność opisu i sprawność grafomotoryczną, buduje dłuższą wypowiedź poprawną pod względem logicznym i gramatycznym. Na zakończenie otwórz link do piosenki „MAMA i TATA to nie są roboty” i potańcz lub pocwicz przy piosence. Temat dnia: MOJA MAMA Zbliża się święto Mamy, dlatego już dzisiaj zaczniemy się przygotowywać. Mam dla was kilka propozycji., dzięki którym postaracie się przygotować jakieś miłe niespodzianki. Pamiętajcie, że mamusia was urodziła i z wielu przyjemności musiała zrezygnować, abyście mieli dobrą opiekę i wychowanie. To ona uczyła cię siadania, chodzenia, jazdy na rowerku, to ona podawała ci leki i szła z tobą do lekarza, gdy byłeś chory. To ona wybacza ci złe zachowania i przykre słowa…więc, pomyśl o tym, jak jej za wszystko podziękować… Rozwiąż REBUS /zadanie rozwijające koncentrację uwagi i słuch fonemowy/ Uważnie posłuchaj lub jeśli potrafisz –odczytaj wymienione 4 wyrazy , staraj się zapamiętać tylko pierwszą głoskę : MOST - AUTO- MISKA- ARBUZ. Wybrane głoski utworzą hasło, które będzie tematem naszego zajęcia. Jakie to hasło?mama/ ZABAWA językowa : „MOJA MAMA JEST”………..(jaka?)/ wymień jak najwięcej określeń cech charakteru np. poważna, ostrożna…Za każdą odpowiedź odkładaj punkt (np. klocek lub kredkę) . Dokończ zdania:- Moja mama lubi….; - Mamusia nie lubi…..; -Z mamą lubię najbardziej……; Moja mama jest najlepsza, bo…. Jak Ci poszło? Ile punktów zdobyłeś? TO WSPANIALE! Pomyśl jeszcze chwilę , może cos przypomnisz…. Jeśli zdobyłeś powyżej 5 punktów, to znaczy że dobrze znasz swoją mamusię. WIERSZ T. Kubiaka „Nasza mama”/ do nauki na pamięć / Kto się o nas troszczy, najczulej patrzy na nas? Kto od złych przygód strzeże? Nasza kochana mama! Uczyła pierwszych kroków, pierwszych słów nas uczyła, Każdą łzę nam otarła mamusia nasza miła. Jak ci się odwdzięczymy za wszystko droga mamo? Będziemy się starali kochać ciebie tak samo! Odpowiedz na pytania: -Jak mama troszczy się o swoje dziecko? - Jak możesz odwdzięczyć się swojej mamusi? Zawody matek. Pomyśl i wymień, jakie zawody najczęściej wykonują mamy. Czy wiesz, w jaki sposób pracuje Twoja mamusia, czyli jaki zawód wykonuje? Jeśli nie wiesz, to zapytaj tatę lub mamę. Kim Ty chciałbyś być? - W jaki sposób możesz pokazać mamie, że ją kochasz? ZABAWA ruchowa z elementem dramy „Halo! Mamusia?”. Maszeruj po pokoju, gdy wypowiem hasło „jeden”, to zatrzymaj się i przyłóż rękę do ucha i powiedz wyraźnie -„Halo! Mamusia?” i dalej maszeruj, gdy będzie hasło „dwa” zatrzymaj się i wyciągnij rękę na powitanie mówiąc –„Dzień dobry pani”, maszeruj dalej , na hasło „trzy”, zatrzymaj się , klaśnij w ręce i powiedz „Super! Wspaniale!”. UWAZAJ, bo będzie zmiana kolejności. Zadania 5-latka- Praca z książką „PORTRET MAMY”-karta pracy nr 22. /portret i opis mamy ; doskonalenie umiejętności opisu, zdolności grafomotorycznych i logicznego myślenia, odwzorowywanie/ Zadania 4-latka :weź WYPRAWKĘ karta 50. Wykonaj RAMKĘ DLA MAMY. /potrzebna będzie fotografia rodziny lub dziecka i klej. w wolnej chwili słuchaj piosenki" TATA i MAMA TO NIE SĄ ROBOTY" https://www.youtube.com/watch?v=imoS6Wkr04w Tematyka tygodniowa: W krainie muzyki Temat dnia: Co łączy Twój głos z muzyką? Czy wiesz, że ludzki głos to też w pewnym sensie instrument? Ma on swoją barwę, tempo, wysokość i melodię. W gardle mamy struny głosowe, które podobnie jak w gitarze poprzez drganie wydają dźwięki. Głos daje nam wiele możliwości, dzięki niemu możemy mówić cicho albo głośno, a także szeptem i krzykiem, gdy jest taka potrzeba. Dobry głos to skarb, pozwala nam ładnie mówić, opowiadać, recytować wierszyki, a także śpiewać. Dlatego należy dbać o głos, ćwiczyć wyraźną wymowę i mówić tak, aby inni nas rozumieli i słyszeli. Pamiętaj, aby niepotrzebnie nie krzyczeć, bo możesz mieć chrypkę i ból gardła. „Cicho- głośno”- zabawa dźwiękonaśladowcza. Naśladuj odgłosy przyrody: pierwszy cicho, drugi głośno i tak na zmianę. -deszcz –kap,kap,kap); –wiatr -szy,szy,szy; - wróbelek – ćwir, ćwir, ćwir; - kukułka - kuku,kuku,kuku; - świerszcz –cyk cyk, cyk; wilk -auuu,auuu,auuu A teraz podobne ćwiczenie tylko dodaj do tych dźwięków melodię, czyli zaśpiewaj wydłużając dźwięki: kaaaapu kap, kaaaapu kap; szyyyyyyyy, szyy itd. „Śpiewamy samogłoski” – nabierz dużo powietrza i zaśpiewaj pary samogłosek; powtórz ćwiczenie każdej pary 3 razy. Jaką różnicę zauważyłeś między a –o ? :aaaaaaaa, ooooooooo /3 razy eeeeeeee, uuuuuuuuu/ 3 razy iiiiiiiiiiii, yyyyyyyyyy /3 razy Czy wiesz, że dźwięki można zapisać? Spójrz na plansze zamieszczone niżej. 1. 2. nuty 3.
1. Pięciolinia- słuzy do zapisywania dźwięków. Nisko- są dźwięki niskie. Im wyżej się wspinamy na pięciolinii- tym wyższe dźwięki. Na początku pięciolinii znajduje się klucz wiolinowy, który „otwiera” zapis muzyki. 2. Znakami dźwięku są nuty, tak jak znakiem pisanym głoski - jest litera. 3. Gama C-dur to szereg 8 kolejnych dźwięków, których pierwszy to dźwięk C. Dźwięki gamy C-dur oznaczone są nazwami : do, re, mi, fa, sol, la, si, do. Posłuchaj jak się śpiewa GAMĘ, a potem poćwicz jej śpiewanie. "Piosenka dla przedszkolaka- gama- wprowadzenie" https://www.youtube.com/watch?v=IknItCPeaBk A teraz czas na zabawę ruchową przy muzyce. https://www.youtube.com/watch?v=x9F1oqntz_o ZADANIA 5-latka: 1. otwórz kartę pracy nr 16 b.(Plac zabaw cz.4) i wykonaj zadanie. 2."Rytm"-zabawa matematyczna z wykorzystaniem wyprawki,karta 53 i 54-utrwalenie liczebników porządkowych. Rodzic układa trzyelementowy wzór, a dziecko układa taki sam i powtarza go w tym samym porządku. Odpowiada na pytanie? -jaki kolor ma czwarty element?, -ósmy?, -szósty? 3. Zgromadź kilka przedmiotów, które są w domu: np.2 łyżki, pokrywkę od garnka, dużą plastikową kostkę lub garnuszek, dwa drewniane klocki lub łyżki, 2 szklanki:małą i dużą, gazetę. Spróbuj wydobyć dżwięki z tych przedmiotów i zapamiętaj je, a następnie odwróć się tylem do rodzica i słuchaj uważnie : na którym przedmiocie zagrano? ZADANIA 4-latka :otwórz kartę 35 w książeczce i wykonaj zadania. Niestety nie możemy stworzyć naszej przedszkolnej orkiestry, ale możemy zrobic orkiestre domową. Muzyczne talerze Temat dnia: MUZYKA JEST WSZĘDZIE Halo Bystrzaki! Czy wiecie,że muzyka towarzyszy nam wszędzie? Jest blisko nas, nawet gdy dookoła jest zupełna cisza.Zastanawiasz się jak to możliwe? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie. Na początek zbudujemy mapę skojarzeń. Z czym kojarzysz słowo MUZYKA? Na fotografii planszy jest napis MUZYKA, a pod znakami zapytania znajdują się odpowiedzi. Jeśli potrafisz zrób własną mapę ze swoimi skojarzeniami lub odpowiedz ustnie. Moje znaki zapytania z planszy znikną niebawem… teraz Twoja kolejJ
Skoro tematem jest muzyka, to czas na muzyczną rozgrzewkę: „A ram sam sam” / Śpiewające Brzdące/ https://www.youtube.com/watch?v=EKp3EdoHdKI Muzyka jest takim, można powiedzieć językiem, który łączy wszystkie narody. W każdym zakątku świata muzyka towarzyszy ludziom od pradawnych czasów. Lubimy jej słuchać, grać na instrumentach, a także tańczyć przy jej dźwiękach, albo śpiewać . Muzykę charakteryzuje: - metrum ( łączy się z rytmem, np. do marszu, do podskoków, do biegania) - tempo ( jak szybko utwór ma być wykonany), np. szybkie, wolne, umiarkowane - dynamika (czyli siła np.: cicho , głośno; coraz głośniej, coraz ciszej umiarkowanie) - melodia ( część muzyki najłatwiejszej do zapamiętania). Dzieci w przedszkolu najbardziej lubią zabawy ruchowe przy muzyce. Oto jedna z nich: https://www.youtube.com/watch?v=cD9ueu5w9EY "WESOŁE INSTRUMENTY" Jolanty Kucharczyk ZADANIE DLA DZIECKA: 1. Śpiewaj słowa utworu szeroko otwierajac buzię oraz naśladuj grę na wymienionych instrumentach. Gdybym małą trąbkę miał, to bym na tej trąbce grał tra ta ta ta ta, tra ta ta ta ta / x 2 A gdybym gitarę miał...... (bim birim bim bim, bim birim bim bim) x 2 Gdybym mały flecik miał...... (fiju fiju fiu, fiju fiju fiu) x 2 A gdybym pianino miał........ ( pam param pam pam, pam) x 2 Lecz tylko bębenek mam, więc wciąż na bębenku gram: bum burum bum bum, bum burum bum bum /x 2 ZADANIE 5-latka: otwórz kartę pracy nr 14 a.(Plac zabaw cz.4) - Przyjrzyj się rytmom na górze kartki: rączki -to klaśnięcie, buty- tupnięcie, nogi podskok; - w każdym szeregu doklej w dwóch ostatnich kratkach brakujące znaczki, aby dokończyć zaczęty rytm. Najpierw przećwicz pierwszy rytm wg znaczków -możesz mówić na głos: - klask-tup- tup albo -tup-tup- skok!Tak będzie łatwiej 2. Na dole strony przyjrzyj się uważnie instrumentom i nazwij je. Otocz niebieskimi pętlami te, w które trzeba dmuchać, aby zagrać; natomiast czerwonymi-te które mają struny. ZADANIA 4-latka. Otwórz KSIĘGĘ EMOCJI i znajdż pierwszą od góry część historyjki, gdy dzieci mają koncert na scenie. Znajdź pozostale części i opowiedz tę historyjkę. Staraj się mówić wyraźnie całymi zdaniami. HURA! ŚWIETNIE CI POSZŁO! Na zakończenie jest niespodzianka dla rodziców i dla Ciebie! Jak mówi staropolskie przyslowie : "Muzyka łagodzi obyczaje" ...gdy jesteś smutny, albo zmęczony najlepszym lekiem jest słuchanie nastrojowej muzyki. https://www.youtube.com/watch?v=xB5aeEuValw Temat dnia: W świecie muzyki Słuchanie opowiadania o instrumentach Idąc do przedszkola spotkałam listonosza który wręczył mi kopertę i powiedział że jest to list dla dzieci z naszego przedszkola. Siadajcie i posłuchajcie. - drganie drobnych elementów na membranie z balona, pod wpływem dźwięku,
Tematyka tygodniowa: WRAŻENIA I UCZUCIA Temat dnia: STRACH 1. Drogie dzieci, poznaliśmy już takie uczucia jak: RADOŚĆ, SMUTEK, ZŁOŚĆ. Dzisiaj porozmawiamy o STRACHU, czyli LĘKU. Występuje on wtedy, gdy czegoś się boimy. Opowiedz : Pamiętaj, że lęk (strach) jest czymś naturalnym w życiu człowieka. Nie ma osób, które się nie boją. Lęk jest potrzebny, bo chroni nas przed nierozważnym postępowaniem i niebezpieczeństwem. 2. Spróbuj wyjaśnić, co znaczy przysłowie: - Strach ma wielkie oczy. (mówi nam, że to czego się boimy jest najczęściej wyolbrzymiane przez nas samych i że pewne rzeczy nie są tak straszne ...) Są różne przyczyny strachu, ale najczęściej są one wyobrażone i wyolbrzymione, jak np. ciemność. Wiele dzieci ma takie lęki, gdy kładzie się spać i zostaje samo w pokoju, ale my Bystrzaki niczego się nie boimy, bo mamy na to radę, prawda? 3. Posłuchaj wiersza E. Szelburg Zarembiny „CIEMNEGO POKOJU NIE TRZEBA SIĘ BAĆ” Ciemnego pokoju nie trzeba się bać, Bo w ciemnym pokoju czar może się stać… Ach! W ciemnym pokoju powiadam wam dzieci, Lampa Alladyna czasem się świeci… Ach! W ciemnym pokoju wśród łóżka poduszek Odpoczywa z rodzeństwem Tomcio Paluszek… Ach! W ciemnym pokoju podobno na pewno zobaczyć się można ze Śpiącą Królewną… Ach! W ciemnym pokoju Kot, co palił fajkę, opowiedzieć gotów najciekawszą bajkę, a wysoka czapla chodzi wciąż po desce i pyta się dzieci: Czy powiedzieć jeszcze? 4. Analiza wiersza. - dlaczego ciemnego pokoju nie trzeba się bać? -jakie postaci z bajek możemy sobie wtedy wyobrazić? - co Ty widzisz, gdy jesteś w ciemnym pokoju? -czy to miłe uczucie? -jakie postaci chciałbyś zobaczyć w swoim ciemnym pokoju? Dlaczego? 5.Arteterapia. - Przygotuj kartkę z kolorowego bloku (może być biała) i czarną kredkę. Narysuj kredką potwora, którego się boisz.( moze przy dźwiękach ponurej muzyki? Po ukończeniu pracy dz. prezentuje efekty pracy). Widzę, że bardzo postarałeś się, dlatego teraz mam dla Ciebie taką propozycję: weź kolorowe kredki i "przemaluj" stracha tak, aby był sympatyczny. Co Ty na to? Możesz w trakcie rysowania posłuchać wiersza M. Strzałkowskiej: "PRZYTUL STRACHA" Strach ma strasznie wielkie oczy, Coś dziwnego z nim się dzieje, łagodnieje i maleje, mruży swoje kocie oczy Dziecko zmienia "stworka-potworka", czyli lęk lub problem w radosną, humorystyczną postać. Taki negatywny obraz będzie się jednocześnie wiązał z obrazem pozytywnym (stworzonym przez dziecko w procesie arteterapii), a to z kolei pozwoli na zrównoważenie napięcia emocjonalnego -pozwoli "oswoić strach " .
WSPANIALE! Czy teraz bardziej Ci się podoba? W nagrodę obejrzyj bajkę i opowiedz: o jakich emocjach, uczuciach jest w niej mowa? https://www.youtube.com/watch?v=TcLK9ZBUsDs - Jakie uczucia poznał UBU? - Po czym poznasz, że ktoś jest smutny, wesoły albo zły ? -Jak można sobie poradzić ze smutkiem? – ze strachem? – ze złością? ZADANIE dla 4-latka. Praca -"Straszydło", karta 49 z Wyprawki . ZADANIE dla 5-latka .Karta pracy 21 a."Plac zabaw pięciolatka, cz. 4" (doskonalenie umiejętności dostrzegania pozytywnych i negatywnych sposobów wyrażania uczuc, rozwijanie sprawności grafomotorycznych) . JAK WAM UDAŁO SIĘ ZMIENIĆ POTWORY w SYMPATYCZNE? ( czekamy na fotografie). Czy kazde dziecko już pochwaliło się nam swoimi pracami? MY WCIĄŻ CZEKAMY i pozdrawiamy cieplutko! Temat dnia : Złość 1. - Posłuchajcie opowiadania o chłopcu Radku, który zamienił smutek w radość. Za wielką rzeką, było smutne miasteczko, w którym mieszkali sami smutni ludzie. Nawet nie wiedzieli jak to jest nie być smutnym, bawić się i śmiać… Często z ich oczu płynęły łzy. Tak było zawsze i właściwie nikogo to nie dziwiło. Ale pewnego dnia do miasta zawędrował szczęśliwy chłopiec Radek. Gdy szedł uśmiechnięty ulicami miasta i pozdrawiał ludzi, wszystkim przez chwilę robiło się ciepło na sercu. Radka dziwiło, że nikt się nie uśmiechał, ale nie przeszkadzało mu to. Szczęśliwy chłopiec zamieszkał w smutnym mieście, ale gdy mijały dni z jego twarzy zaczął znikać uśmiech. Pewnie wiecie, że bardzo trudno jest być szczęśliwym, gdy wszyscy wokół są smutni.Coraz częściej z oczu Radka płynęły łzy.Początkowo nie zauważył tej zmiany, ale pewnego dnia obudził się tak nieszczęśliwy, że nawet nie chciało mu sie wstać z łóżka. Wtedy przypomniał sobie, że niedawno cały czas chciało mu się śpiewać i tańczyć ze szczęścia. - Tak nie może być! - powiedział głośno. - Ja chcę być szczęśliwy i chcę uszczęśliwiać innych ludzi ….jak dawniej. Szybko wstał z łóżka i wyszedł z domu, a wtedy zauważył po raz pierwszy jeszcze jedną dziwną rzecz. Nigdy w tym mieście nie widział słońca, a całe niebo było pokryte szarymi chmurami. -Hej, koleżanko! - zawołał do dziewczynki- Kiedy ostatnio świeciło tutaj słońce? -Jakie słońce? - zapytała smutno smutna dziewczynka. - Aha! - pomyślał, - to dlatego wszyscy są tacy smutni, że nigdy nie widzieli słońca. - Muszę to zmienić - powiedział głośno. Pomyślał chwilę (a muszę wam powiedzieć, że był to bardzo sprytny chłopiec), przyniósł potrzebne materiały i narzędzia i zaczął budować drabinę. Ludzie przyglądali się mu, a ch smutne spojrzenia dodawały chłopcu sił. Drabina była coraz dłuższa i dłuższa. Gdy była już tak długa, że sięgała od jednego końca miasta do drugiego, Radek oparł ją o najwyższy w mieście dom, schował do kieszeni ostry nożyk i zaczął się ostrożnie wspinać.Wchodził coraz wyżej i wyżej, a smutni ludzie przyglądali się. Gdy był już tak wysoko, że z dołu wydawał się tylko małą plamką sięgnął szarej zasłony z chmur. Wyciągnął nożyk i wyciął w chmurach dziurę tak dużą, jak tylko było to możliwe. I wtedy po raz pierwszy przez dziurę wyjrzały jasne promyki słońca. Światło słoneczne powoli zaczęło rozchodzić się po ulicach, domach, zaglądało w każdy kąt i coś się zaczęło zmieniać. Kolory stały się jaśniejsze, weselsze, a ludzie poczuli na twarzach ciepło. Wesołe promyki łaskotały ich po nosach, ustach, policzkach.To było przyjemne. Rozglądali się podziwiając nowe kolory i powoli zaczęli się uśmiechać coraz szerzej i cieplej. Najpierw sami do siebie, potem do stojących obok. I to był pierwszy dzień nowego życia w tym mieście, gdy wszyscy się do siebie uśmiechali i byli szczęśliwi.Zdarzały się oczywiście dni, gdy ktoś był smutny, ale wtedy wychodził na dwór, patrzył na słońce, na uśmiechających się ludzi i też zaczynał się uśmiechać. Odpowiedz na pytania: - Jakim chłopcem był Radek? /- szczęśliwym, uśmiechał się do ludzi/ - Co zdziwiło chłopca w mieście, do którego przyszedł? /- smutni ludzie, którzy nie uśmiechali się,- brak słońca i kolorów/ - Jak poczuł się w smutnym mieście, gdy w nim zamieszkał ? /- też stał się smutny i nieszczęśliwy/ - Co zrobił chłopiec, aby to zmienić?/- zrobił długą drabinę, aby odkryć słońce/ - Jakie dobre rady dla smutnych ludzi zawarte są w opowiadaniu? Wymień je. Mam nadzieję, że zapamiętasz historię dzielnego Radka i NIE BĘDZIESZ SIĘ SMUCIĆ. 2. Abyś nie czuł się samotny i smutny, bo za oknem pada deszcz i słoneczko nas dzisiaj nie rozwesela, proponuję Ci wykonanie wesołego przyjaciela z rolki papieru. Przygotowałam zdjęcie, na którym cyframi oznaczyłam kolejne czynności. Ciekawa jestem, czy sobie poradzisz? Myślę, że nie będzie to trudne, bo jesteś dzielnym chłopcem/ dzielną dziewczynką z grupy BYSTRZAKI! Życzę udanej zabawy :)
Instrukcja wykonania zabawki: 1. przygotuj kolorową kartkę papieru wielkości zeszytu A5 i ponacinaj w paski co pół cm na całej szerokości i lekko przeciągnij ołówkiem, aby paski się podwinęły. To będzie fryzura. Narysuj na rolce pisakiem lub kredką oczy i usta oraz policzki .2. Wytnij pasek 2cm x 15 cm z różowego albo innego koloru kartki, złóz na pół i na wolnych końcówkach ( nie w miejscu złozenia !) narysuj ołówkiem dłoń i wytnij, następnie rozetnij pasek w miejscu zagięcia. To są rączki. 3. przygotuj wstążeczkę lub wytnij z innego koloru papieru muchę lub kołnierzyk. 4. odrobiną kleju przymocuj od środka rolki czuprynkę /moga być 2-3 kolory/ a pod ustami naklej muchę oraz rączki po bokach. ZABAWKA GOTOWA do odpędzania smutku i Twojego i całej rodziny. Możesz ulepszyć tę zabawkę.Ciekawa jestem Twoich pomysłów. Bądź kreatywny ...jak artysta! 3. Zabawa ruchowa przy muzyce „Przeganiamy smutki”.Gdy gra smutna muzyka dziecko całym swoim ciałem stara się wyrazić smutek. Na przerwę w muzyce przegania smutki, strzepując je z siebie. Gdy zaczyna grać wesoła muzyka- dziecko wesoło tańczy, uśmiecha się, podskakuje. dostęp do utworu poniżej. https://www.youtube.com/watch?v=PJKhqNlqY3Y Temat dnia: RADOŚĆ Metafory słowa Radość: Czasami ludzie okazują radość, choć tak naprawdę czują coś zupełnie innego. Jak myślicie, dlaczego tak robią? Rodzice przeczytają wam zadania a waszym zadaniem jest podniesienie po przeczytaniu każdego z nich tabliczki PRAWDA- KOLOR ZIELONY lub FAŁSZ – KOLOR CZERWONY. - Jacek dostał w szkole jedynkę ze sprawdzianu. „Super! – mówi do kolegów. Zabawa ruchowa przy muzyce z użyciem „kostki mimicznej” ( czyli kostki, na której sześciu ściankach przedstawione zostały różne twarze: wesoła, smutna, zdziwiona, zagniewana, zadowolona, zakłopotana) dzieci biegają w rytm muzyki po dywanie, gdy dziecko rzuci kostką wszyscy sprawdzają wynik i ilustrują ruchem i mimiką wylosowane uczucie. Byłoby wspaniale i idealnie, gdyby radość chciała nam towarzyszyć przez cały czas prawda? Ale w życiu potrzebne są nam także inne uczucia ( czy wiecie po co?) dlatego radość musi im czasem ustąpić miejsca. Poza tym nie wszystko, co nas spotyka budzi naszą radość . Na wiele rzeczy nie mamy wpływu . Mimo to możemy sprawić, żeby radość częściej gościła w naszym życiu. Pamiętajcie o tym i starajcie się być szczęśliwymi. Z tą pozytywną energią zostawiam Was. Serdecznie dziękuję za udział w zajęciach.
Kochane dzieci. Każde z Was jest trochę inne, ale też wiele Was łączy. Niezależnie od tego czy jesteś wysoki, czy niski, czy masz oczy niebieskie, czy brązowe; albo kolor włosów jasny czy ciemny, to każdy przeżywa jakieś emocje. Są to reakcje na określone sytuacje. Na przykład : jest Ci smutno, gdy popsuje się ulubiona zabawka; a gdy otrzymasz pochwałę- jesteś zadowolony, cieszysz się. Emocje są przyjemne i nieprzyjemne, dlatego warto o nich więcej wiedzieć i nauczyć się, jak sobie z tym radzić. Pomogą nam w tym niektóre zabawy i zajęcia. JESTEŚ GOTOWY? 1. Zabawa dydaktyczna:"Znaki uczuć" Popatrz na znaki uczuć, inaczej nazywane emotikonki: pierwsza czwarta - Co możesz o nich powiedzieć? -Określ, co przedstawiają? ( 1.wesoła, 2. smutna; 3.zdziwiona; 4.płacze ;5. zdenerwowana; 6. nieśmiała).- Czym się różnią? / dziecko samodzielnie wskazuje różnice, szuka określeń/. Znaki uczuć pokazują w symboliczny sposób jak się ktoś czuje. 2. Zabawa "Co mówi odbicie w lustrze?" Weź teraz lusterko, albo stań przed lustrem i zrób minę odpowiednią do opisu: - zgubiłeś swoją ulubioną zabawkę/ powiedz jak się czujesz? - przewróciłeś się i boli Cię kolano/ jak się czujesz? - idziesz na urodziny kolegi, koleżanki/ jakie emocje Ci towarzyszą ? - wygrałeś wyścig / co byś powiedzial w takiej chwili? ZADANIE 4-latka:-wyjmij z WYPRAWKi kartę 5 i ułóż przed sobą znaki, przedstawiające uczucia: radośc, smutek, zdziwienie, strach - wskaż je i nazwij. "Co mnie cieszy?"-praca z książką "Plac zabaw czterolatka, cz.2" karta 37.(rozmowa na temat sytuacji wywołujących różne uczucia). -Opowiedz co przedstawiają kolejne rysunki.; - naklej w okienkach symbole uczuć. Zadanie wykonane prawidłowo? TO WSPANIALE! Zasługujesz na wesołą buzię ZADANIE 5-latka- -praca z książką "Plac zabaw pięciolatka, cz.4" karta 19.b. "Emocje na twarzy"- rozpoznaj i nazwij emocje po wyrazie twarzy. Zrób mapę skojarzeń do słowa EMOCJE w kształcie słoneczka(promyki dookoła wyrazu) . Zastanów się , które emocje są miłe, a które nieprzyjemne.podkreśl różowym kolorem miłe, a czarnym -niemiłe. Zadanie wykonane prawidłowo? TO WSPANIALE! Zasługujesz na wesołą buzię Zabawa ruchowa przy piosence:"Jeśli jesteś wesoły", to klaszcz jak my, to klaszcz jak my, to klaszcz jak my; jeśli jesteś wesoły to klaszcz jak my i licz głośno, 1,2,3! ..............itd. Pamiętasz jak bawiliśmy się razem? Tematyka tygodniowa: POLSKA TO MÓJ DOM
ŚWIĘTA MAJOWE krótka powtórka : https://www.youtube.com/watch?v=WRCFRLGsZY0 ,,Krakowiaczek''- zabawa muzyczno- ruchowa
W takt muzyki dzieci poruszają się cwałem bocznym, trzymając prawą rękę
wyprostowaną w kierunku tańca, a lewą pod bokiem. Na sygnał nauczyciela
np. klaśnięcie zmieniają ręce i kierunek tańca.
Symbole narodowe''- zabawa ruchowa z wykorzystaniem kartoników z ilustracją godła i flagi Dzieci otrzymują kartoniki z symbolami narodowymi : godło, flaga i maszerują w rytm muzyki. Na pauzę w muzyce i hasło: "godło" dzieci, które na swoim kartoniku mają godło Polski, podbiegają do koła z emblematem ''godło''. Podobnie jest w przypadku hasła: " flaga". Dzieci z obrazkiem flagi podbiegają do koła z emblematem '' flaga''. Zabawę powtarzamy kilka razy.
"Piękna nasza Polska cała, piękna, żyzna i nie mała", to fragment piosenki, której słowa charakteryzują nasz kraj. Odpowiedz:- dlaczego piękna jest Polska?- co rozumiesz przez słowo "żyzna"? - dlaczego "nie mała"? Teraz popatrz na mapę Polski /karta pracy nr 11 w "Plac zabaw pięciolatek", cz.4 . Przejedź paluszkiem po zewnętrznej linii mapy, to nasze granice. - Jak myślisz, do jakiej figury podobny jest kontur ( kształt) Polski? /- do kwadratu/. - teraz znajdż nalepki i wklej w miejsce kół, tak aby pasowały do nazw miast. Na samej górze jest miasto Gdańsk, leży nad morzem. Ciemnoniebieska linia, która biegnie przez całą mapę, to rzeka Wisła. Wypływa jako mały strumyk z wysokich gór ( na dole mapy- tam jest miasto Kraków) i wpada do morza. Na środku, gdzie skręca Wisła- na nizinie jest nasza stolica kraju. Przypomnij jak się nazywa? Pokaż gdzie jest Warszawa? - do jakiej literki podobna jest Wisła? Przesuń palcem od Gdańska do Krakowa. Czy potrafisz wskazać miejsce,gdzie na mapie jest nasze miasto?- przypomnij jego nazwę /Łomża/ ZADANIA DLA 4-latków :-otwórz książeczke "Plac zabaw czterolatka, karta 34/ -pokoloruj Morze Bałtyckie, - powiedz, jaką kredką? -następnie pokoloruj góry- jakim kolorem? /brązowym /. Narysuj chorągiewkę, gdzie jest Łomża. Czas na podsumowanie. W Polsce jest wiele pięknych krain: pomorze/nad morzem/, niziny, na których jest dużo jezior, rzek i pięknych lasów bogatych w grzyby, jagody i zioła, są też wyżyny z pięknymi miastami, zamkami i wzgórzami (na mapie oznaczone na pomarańczowo); a na południu góry, po których skaczą kozice i inne zwierzęta, a w zimie turystów czekają zabawy na śniegu (na mapie góry oznaczone są kolorem brązowym i czerwonym). Posłuchaj piosenki : Skarby Polski, którą śpiewają dzieci, zachęcajac do zwiedzania naszej pięknej Ojczyzny. https://www.youtube.com/watch?v=hA9dfA2D7b8 Posłuchaj zagadki o jednym z naszych krajowych skarbów/ źródło: http://zagadkidladzieci.net/Zagadka-o-jagodach-167 Czarne mamy buzie, -Jak brzmi odpowiedź? / jagody/ Dlaczego tak sądzisz? Uzasadnij. Gdzie je można spotkać? / - tak, w lesie/ - jaką głoskę słyszysz na początku słowa „jagody”? – podziel słowo na sylaby; - na głoski - jakie znasz inne słowa, które zaczynają się głoską „J”? Wymień je. Obejrzyj krótki film: UBU POZNAJE LITERKĘ „J” https://www.youtube.com/watch?v=yMIY7XESVpU Jakie słowa z głoską „J” wymienił UBU? WSPANIALE! Jeśli jest trudno, to nie martw się- pomogę Ci! Wymień słowo, które zaczyna się sylabą „ja-; ju-; je-; jo-; ją”. Tak jest łatwiej? Mam nadzieję, że wymieniłeś ich przynajmniej tyle,ile masz lat.. Jeśli tak, to WSPANIALE! ZADANIA DLA 5-latka. 1. Zajrzyj do książeczki „Plac zabaw pięciolatka”, cz.4, karta nr 12. W górnym lewym rogu jest literka J,j którą słyszysz w słowie jagody- prowadź paluszkiem po literce zaczynając od góry. 2. Opowiedz co dzieje się na obrazku? Gdzie znajdują się dzieci? 3. Znajdź na obrazku i pokoloruj lub otocz pętlami co najmniej 7 elementów, których nazwy zaczynają się głoską „j”. Może nadasz imiona dzieciom z taką głoską? Spróbuj! Do odważnych świat należy!. A Ty jesteś dzielny!/- dzielna! 4. Pod obrazkiem narysuj szlaczek po śladzie. Staraj się rysować bez odrywania ręki. Jeśli masz jeszcze chęć to poszukaj literkę J w wyprawce. Ozdób ją, jak lubisz…Może postemplujesz paluszkiem jagódki? Przygotuj farby. ZADANIA DLA 4-latka. 1. Pokoloruj lub postempluj paluszkiem kartę z jagódkami z emaila. 2. Na tekturce ulep z wałeczka plasteliny dużą /jak kartka z zeszytu / literkę J i ozdób ją cekinami lub koralikami. Może pokażesz nam, jak Ci się to udało? Jeśli masz chęć, podziel się z nami jak poradziłeś sobie z tymi ćwiczeniami. Czekamy! Dodatkowe materiały ( np.kolorowanki z literą j) są w wiadomości email do rodziców. Pobaw się w wyszukiwanie przedmiotów w domu, w których słyszysz na początku głoskę „J”. Wiesz, że trening czyni MISTRZA? Życzę wytrwałości! . J.*.J.*. J.* J.*. J. Temat dnia: Warszawa jest stolicą Polski Czytamy zdania na temat Polski i jej symboli narodowych. Dzieci oceniają prawdziwość zdań. Jeśli zdanie jest prawdziwe podnoszą w górę ręce i klaszczą, jeśli fałszywe - tupią nogą.
Nasz kraj to Polska. P W godle Polski jest wrona. F
- Kto mieszkał nad brzegiem Wisły? Praca z książką. 5-latek.Wykonaj zadanie -" Plac zabaw pięciolatka, cz 4 " karta nr 13.-spójrz na mapę, czy wiesz co ona przedstawia?Znajdź nalepki i umieść je w ramce na dole strony w takiej kolejności, aby utworzyły nazwę naszego kraju.Pokoloruj flagę Polski. Nie pomyl się! - na mapie zaznacz na niebiesko rzekę Wisłę i podkreśl nazwy miast leżących nad tą rzeką. Czy zapamiętałeś z zajęcia, jak nazywa się nasza stolica? Hej! Pokoloruj syrenkę ( załącznik email).Czy wykonałeś te zadania poprawnie? GRATULUJĘ! zasługujesz na 4-latek. Otwórz książeczkę Plac zabaw czterolatka cz.2 karta nr 33. - Wskaż na obrazku, które elementy Legendy o Warsie i Sawie są prawdziwe, a które zmyślone? Skreśl elementy, które nie pasują do Warsa i Sawy oraz ich otoczenia( 7), wyjaśnij dlaczego? Pokoloruj syrenkę (załącznik email). Postarałeś się ! BRAWO! zasługujesz na Flaga-praca plastyczna
Temat dnia:Polskie symbole narodowe Witam Was na zajęciach w kolejnym tygodniu. Czym zajmiemy się dzisiaj , dowiesz się za chwilę , gdy wykonasz zadanie 1. Nasz kraj- układanka : / potrzebne są kartoniki z liczbami od 1 do 6, na odwrocie każdej z cyfr należy wpisać litery:na kartoniku z cyfrą 1-literkę P, na 2-literkę O…itd., aby ustawiając cyfry powstał wyraz POLSKA/ ZADANIE dla dziecka: - ułóż liczby we właściwej kolejności , zacznij od „jeden”, - odwróć kolejne kartoniki , - Jaki wyraz nam powstal? / Polska/ -podziel wyraz na sylaby, - na głoski, -policz litery i głoski. 2. Zapraszam do obejrzenia animowanego filmu Instytutu Pamięci Narodowej. Wsłuchaj się uważnie, jakie symbole narodowe powinieneś znać, jako Polak/Polka i jak należy je traktować. Takie pytania usłyszysz od chłopca, który je prezentuje w filmie. Film: POLSKIE SYMBOLE NARODOWE /6,5 min/ https://www.youtube.com/watch?v=xQk8p7XY23A 3. Odpowiedz na pytania: - Jakie symbole wymieniono w filmie? - Jak wygląda godło Polski? - Co symbolizują czerwień i biel? - Dlaczego Mazurek Dąbrowskiego jest wyjątkową pieśnią? 4. Praca z książką. 4-latek: weż swoją wyprawkę nr 47, wytnij flagę, przymocuj ją do plastikowej rurki albo słomki;wytnij godło i możesz je nakleić w oknie na święto Majowe lub w swoim pokoju. 5-latek: Otwórz książkę „Plac zabaw pięciolatka,cz.4” karta pracy nr 10 b/na drugiej str karty 10./ Widzisz tu Mapę Polski. Otocz czerwonymi pętlami flagi, które mają jeden z kolorów ,jaki ma polska flaga. Kolorem zielonym otocz flagi , na których są dwa takie kolory, które są na naszej polskiej fladze. - Teraz zajmij się zadaniem na górze tej strony. Sprawdzimy, czy potrafisz uzupełnić zaczęty rytm zgodnie z podanym wzorem. Wymień, jakie kolory kredek potrzebujesz? 5. Zabawa ruchowa „ Chorągiewka i orzeł”. Na hasło „ orzeł”- poruszaj rękami w górę i dół, naśladując ruch skrzydeł. 6. Posłuchaj piosenki z youtube „Jesteśmy Polką i Polakiem”. https://www.youtube.com/watch?v=plug6OIrxRM Czy zapamiętałeś jakiś fragment? Jeśli nie- to słuchaj 2-3 razy i wtedy poradzisz sobie z tym zadaniem. POWODZENIA! Tematyka tygodniowa: TAJEMNICE KSIĄZEK Witamy Was w kolejnym tygodniu naszych zajęć. Temat dnia: Poznajemy literkę F. Na początek spróbujemy sobie ustalić : co jest potrzebne do produkcji książki? Wybierz prawidłowe odpowiedzi z podanych: szkło, papier, plastik, wstążka, farby, komputer, tusze, klej, kreda, drukarka. Mam nadzieję że wybrałeś: papier, farby, komputer, drukarkę, tusze i klej. BRAWO! Posłuchaj uważnie, dlaczego do produkcji książki są one niezbędne: -z papieru przygotowuje się kartki odpowiednie do wielkości ( czyli formatu) książki) - farby są potrzebne do pomalowania kartek, okładek oraz zawartych w książce obrazków; - komputer do opracowania tekstu i grafiki, czyli projektu książki; - tusze są potrzebne do drukarki, aby wydrukować ten projekt książki; - klej , aby złożyć i skleić kartki oraz okładkę w całość. Odgadnij zagadkę: Mam w słoiczkach plastikowych kolorów bez liku. /farby/ Skupimy się teraz na słowie „farby”. Podziel słowo na sylaby: far-by, jeśli potrafisz - wymień głoski: f-a-r-b-y. Czy możesz je policzyć? Jaką głoskę słyszysz na początku? Zastanów się chwilę, jakie znasz inne słowa, które także zaczynają się głoską „F”? Wymień je Może nasz przyjaciel UBU z bajeczki podpowie Ci jeszcze kilka. Obejrzyj krótki film: UBU POZNAJE LITERKĘ F https://www.youtube.com/watch?v=k0OgJ7L2pUk WSPANIALE! Jeśli nie bardzo się to udało, to pomogę Ci. Wymień słowo, które zaczyna się sylabą „fa-; fo-; fi-; fe-; fu”. Czy tak było łatwiej? Takie zabawy możesz częściej ćwiczyć z rodzicem lub starszym rodzeństwem. Mam nadzieję, że wymieniłeś ich przynajmniej tyle, ile masz paluszków w jednej ręce. Jeśli tak, to WSPNIALE! Jeśli jednak to było zbyt trudne- nie przejmuj się, ćwicz to spokojnie, ale systematycznie. Poradzisz sobie! Wiesz, że trening czyni MISTRZA? Jeśli będziesz trenować, będzie coraz łatwiej. Życzę wytrwałości i sukcesów! ZADANIA DLA DZIECKA: 1. Otwórz książeczkę „Plac zabaw pięciolatka”, cz.4, karta nr 5. Popatrz na literkę F,f, która jest w górnym lewym rogu- prowadź paluszkiem po literce zaczynając od góry. 2. Opowiedz co dzieje się na obrazku? Gdzie znajdują się dzieci? 3. Znajdź na obrazku i otocz pętlami wszystkie litery F,f i policz je. 4. Pod obrazkiem narysuj szlaczek po śladzie. Staraj się rysować bez odrywania ręki. Jeśli masz jeszcze chęć to poszukaj Literkę F w wypychance. Ozdób ją, jak lubisz…możesz pomalować ją farbami, a gdy wyschnie –nakleić wzorki z dziurkacza lub szlaczki z kleju brokatowego. Możesz to dokończyć innym razem. MIŁEJ ZABAWY! Jesteś dzielnym zuchem! ZADANIE DLA CHĘTNYCH: wykonaj zadania na drugiej stronie karty /nr 5 b/. Jeśli masz chęć podziel się z nami, czy poradzileś sobie z tymi ćwiczeniami Dodatkowe materiały ( np.kolorowanki) prześlę w wiadomości do rodziców. * * * * * Temat dnia: W bibliotece. 1. Uważnie posłuchaj: jakie to słowo: bib-lio-te-ka; a teraz następne: księ-gar-nia. Myślę, że łatwo sobie z tym poradziłeś. BRAWO!
2. Odpowiedz na pytania: - z czym kojarzysz nazwę "biblioteka?", - "księgarnia?" - co możemy załatwić w bibliotece, a co w księgarni? - jak należy tam się zachować? Czy wiesz, że 23 kwietnia jest obchodzony Światowy Dzień Książki? - jak myślisz, dlaczego obchodzi się takie święto? - czy dla Ciebie książeczki są ważne?, - dlaczego? - jak nazywa się ktoś , kto czyta książki?/ czytelnik/ Dla wielu ludzi książka jest jak dobry przyjaciel: nigdy nie zdradzi Twoich sekretów, nie śmieje się z Ciebie, nie zazdrości,ale rozweseli, gdy jesteś smutny; pozwoli wypędzić nudę, odkryje przed Tobą nieznany świat, przeniesie do krainy fantazji; daje dobre rady, uczy, bawi i ciekawi, a nawet pojedzie z Tobą w każdą podróż! Jak mówi przysłowie:" Chcesz mieć przyjaciela- umiej być przyjacielem"
3. Zapamiętaj zasady, jak należy postępować z książkami:
-umyj ręce, gdy bierzesz książkę do oglądania lub czytania - odkładaj je na swoje miejsce - szanuj książki: nie rysuj w nich i nie wyrywaj kartek - używaj zakładek i nie zaginaj kartek 4. A teraz zapraszam was do magicznego miejsca. Obejrzyj FILM "BIBLIOTEKA PRZEDSZKOLAKA" https://www.youtube.com/watch?v=kdxj6s3scJY ZADANIA DLA DZIECI 4-i 5-letnich 1.Odpowiedz na pytania:- Czy podobało się w bibliotece prezentowanej w filmie? -A co najbardziej Cię zainteresowało w tej bibliotece? - Czy chciałbyś odwiedzić prawdziwą bibliotekę? Teraz wiesz, że jest tam dużo regałów z półkami, a na nich są poustawiane książki. Tam pracuje pani bibliotekarka, która wypożycza książki bez konieczności kupowania. Jest tylko taki warunek, że rodzic musi Ciebie tam zapisać. Wiadomo, że Ty szybko wyrastasz i za niedługi czas ukochane Twoje książeczki już Ci się znudzą, bo nauczysz się czytać i będziesz potrzebował książki dla starszych dzieci. Z filmu dowiedziałeś się, że w bibliotece są również organizowane zajęcia dla przedszkolaków, konkursy i zabawy dla dzieci z rodzicami. Jedno jest pewne- jest tam duuuużoooo książek, ale jest też wszystko idealnie uporządkowane. Dlaczego? Książeczki mają swoje stałe miejsce i gdy je dzieci zwracają- odkładane są właśnie w to wyznaczone miejsce. 2.Dziecko 4-letnie: Wykonaj zadanie w książce 'Plac zabaw .czterolatek cz.2, karta nr 32 "Gdzie postawisz tę książkę? Dziecko 5-letnie : wykonaj zadanie w książce "Plac zabaw , pięciolatek cz.4, karta nr 9 b. Przyjrzyj się obrazkom, które ilustrują zasady postępowania z książką. Otocz pętlą rysunek, który uważasz za najważniejszy. W pustych kółkach dorysuj własne rysunki do regulaminu. Powodzenia w wykonaniu zadań! Bądźcie zdrowi i uśmiechnięci! Temat dnia: W KSIĘGARNI Zabawa dydaktyczna „W księgarni”. Powiedz, gdzie można kupić książki, czy w kwiaciarni?- a może w sklepie odzieżowym? – w obuwniczym? Oczywiście, ze książki można kupić w księgarni. Jeśli podałeś prawidłową nazwę, to otrzymujesz BRAWO! Teraz pomyśl, co jest potrzebne, aby kupić książki? / pieniądze/.A jak nazywają się pieniądze w Polsce? /złotówki/. Czy możemy nimi płacić w innym kraju?/nie/. Żeby kupować, to musisz znać się na pieniądzach. Dzisiaj podpowiem Ci jak możesz tego się nauczyć w domu, podczas zabaw w sklep. UWAGA! W teczce jest wkładka z tekturowymi pieniędzmi. Można je wykorzystać w tej zabawie. Jeśli masz plastikowe monety to przygotuj je, jeśli nie –to poproś rodzica, aby pokazał Ci prawdziwe monety 1 zł, 2 zł i 5 zł. NIE MOŻESZ ICH DOTYKAĆ! ( UWAGA!trzeba zachować ostrożność -włożyć jednorazowe rękawiczki . Wyjaśniamy, który banknot ma najwyższą wartość, który najniższą) - Takie okrągłe to są monety, a to banknot 10 zł /tak nazywamy pieniądze papierowe/. - Czy zauważyłeś, co mają wspólnego polskie pieniądze?/znak orła/- pokaż ten znak. Porównaj monety :- czy wyglądają tak samo? Czym się różni 1 zł od 2 zł? Która moneta jest większa? Czy więcej kupisz za 2 złote czy za 1 złoty? Poćwicz to z rodzicem: rozpoznawanie monet, kalkulowanie :ile złotówek potrzeba, aby wartość była taka jak wartość 5-złotówki; 2-złotówki, a ile na 10 złotych? ( Uczyć małymi kroczkami , o ile dziecko jest zainteresowane, jeśli nie to pobawić się w płacenie tylko złotówkami : 1 książka za 1 zł, dwie za…. Itp. Aby dz zrozumiało zasadę płacenia i kupowania). Zatem zaczniemy zabawę w księgarnię. Ułóż na stoliku (albo na biurku lub dywanie ) 5 małych książeczek i 5 większych. Teraz przy małych połóż cenę , czyli karteczkę z napisem 1 zł, a przy dużych 2 zł. Zadaniem dziecka jest kupowanie z zastosowaniem zwrotów grzecznościowych: -„Dzień dobry, poproszę 2 książki"( próba liczenia sumy monet 1 złotowych). Przedszkolaku, pamiętaj, że nie możesz w sklepie niczego brać, jeśli nie masz pieniążków! Trzeba przestrzegać zasad , które obowiązują w sklepie, a jak już rozumiesz-wszędzie są jakieś zasady… i w przedszkolu…i w domu…i w podróży. Gdy przestrzegasz zasad-nie spotykają Cię przykrości. Mam nadzieję, że zabawa w sklep zainteresuje Cię i będzie to miło spędzony czas w domu. Nie zapomnij uporządkować książeczek po skończonej zabawie. Zestaw ćwiczeń gimnastycznych z książką / opracowano na podstawie zestawu ćwiczeń nr 32 z "Przewodnika Plac zabaw pięciolatka", cz.4,s.37,WSIP, Warszawa 2018/ Przygotuj niezbyt grubą,lekką książkę . 1.Z książką w drogę.-weź ją do prawej ręki i spokojnie pomaszeruj dookoła pokoju, - połóż książkę na głowie i zrób powoli obrót dookoła siebie; - teraz zatańcz ( z książką na głowie) np. krokiem dostawnym/stoisz w lekkim rozkroku i raz dostawiasz nóżke do prawej, a następnie do lewej i możesz powtarzać "prawą -dostaw, lewą- dostaw" / w równym rytmie powtórz 5 razy - plecy wyprostowane , książka na głowie i robimy ostrożnie przysiad -wyciągnij ręce przed siebie! / powtórz 5 razy; - połóż się na plecy, a książkę na Twój brzuch, leżysz spokojnie i oddychasz. Obserwuj co się dzieje z książką?/książka podczas oddychania unosi się i opada/. 2.W księgarni - połóż się na boku, wyobraź sobie że jesteś książką i leżysz na półce, na hasło "książka się otwiera!" -połóż się na plecy i rozłóż ręce i nogi na boki ; na hasło "4 kartki się przewracają"-klaszczesz 4 razy./powtórz 4-5 razy z innymi liczbami; na hasło "Książka się zamyka!"-połóż się na bok,nogi podkurczone. Na hasło: książka stoi na półce-stajesz na baczność. 3. Wymiana książek w bibliotece - postaw dwa krzesełka w pewnej odległości np 5 kroków, na obu połóż po jednej książeczce i stań przy jednym z krzeseł(to dom) zwrócony twarzą do drugiego krzesła (to biblioteka) Na hsło:"wymień książkę" -weź książkę z krzesełka i biegnij do drugiego i tam zamień książeczkę.Teraz szybko wróć do domu./powtórz 4-5 razy. UWAGA! zabawa jest ciekawsza, gdy bierze udział dwoje dzieci- występuje element rywalizacji .......................................................................................................................................... 1. Rymowanka zapraszająca do wspólnego czytania książek: KSIĄŻKA NAS WOŁA KARTEK SZELESTEM: ,, COŚ WAM OPOWIEM- PO TO TU JESTEM. 2. , Czym różnią się książki?''- zabawa dydaktyczna
Prosimy, aby dzieci podeszły do biblioteczki i wybrały po kilka książeczek.
Następnie układają je na kocyku i rozmawiają o nich.
- Czy wszystkie książki są takie same?
- Jakiej wielkości mogą być książki? - Proszę wskazać jakąś dużą/ małą książkę.
- Czy wszystkie książki mają taką samą grubość? - Proszę wskazać książkę, która jest gruba/cienka?
- Czy wszystkie książki mają taki sam kolor?
- Wskaż jakąś książkę i powiedz, w jakim jest kolorze? 3. Zabawa rozwijająca koncentrację uwagi. Wśród ksiązek na fotografiach poniżej znajdują się: słownik,atlas świata, książka do muzyki, matematyki, kolorowania i bajki dla dzieci oraz encyklopedia, słownik i poradnik dla rodziców. Czy potrafisz wskazać książki dla dzieci ? - Gdzie jest ich więcej : na fotografii po lewej stronie, czy po prawej? -Jest tu także nasza książeczka, czy potrafisz ją wskazać? Kto odgadnie ten otrzyma tytuł WZOROWEGO BYSTRZAKA.
4. Historyjka obrazkowa "Jak powstaje książka?" Otwórz KSIĘGĘ ZABAW z OBRAZKAMI /strona 62/.Przyjrzyj się kolejnym ilustracjom i opowiedz jakie są kolejne czynności ludzi, którzy tworzą książki? Jak myślisz, czy łatwo jest zrobić książkę? Jak wiesz, na okładce każdej książki jest ............(dz. dopowiada 'tytuł"), jak też, kto ją napisał- jest ............(autorem). Książki mają różną tematykę, ponieważ potrzeby i zainteresowania ludzi są różne. 5. ZADANIE DLA DZIECKA: Dokończ zdania. Za każdą prawidłową odpowiedź zdobywasz od 0-2 punktów.STARTUJEMY: - książka o podróżach, to książka .................../ podróżnicza/, - o przepisach kucharskich to książka......../kucharska/; -o nauce, to ............/naukowa/; - o przyrodzie, to.................../przyrodnicza/; - o historii, to .........../historyczna/. Jeśli nie udało się, to rodzic może pomóc za pierwszym razem, a w drugiej kolejności-dziecko ponownie tworzy przymiotniki i zdobywa punkty. A jaką książkę Ty stworzysz? Jesteśmy autorami -moja książeczka- zabawa plastyczno- matematyczna ,, Małe- duże''- zabawa ruchowa
Rrozkładamy na dywanie kolorowe obręcze. Wewnątrz nich umieszcza książki małe i duże. Podczas trwania utworu, dzieci swobodnie poruszają się po dywanie. Na pauzę w muzyce podaje hasło: duże lub małe, a zadaniem dzieci jest ustawić się przy obręczy, wewnątrz której znajduje się odpowiedniej wielkości książka.
ZADANIA 5-LATKA w książce: PLAC ZABAW cz.4, karta nr 6 a (dekodowanie i grafomotoryka) oraz karta 6 b. ZADANA 4-LATKA w książce PLAC ZABAW cz.2 karta nr 31.'Ile to sylab?"(rozwój mowy i słuchu fonematycznego) .Dla chętnych dodatkowe zadania wysłane będą pocztą mailową. ............................................................................................................... Temat dnia: JAK POWSTAJE KSIĄŻKA ? Obejrzyjcie film i zapoznajcie się z tym jak powstaje książka. ,,Jak powstaje książka" — film stworzony na warsztatach animacji w Księgarni Dwie Siostry * * * * * Temat dnia: Książka uczy, bawi i ciekawi. 1.ZABAWA POWITALNA. Na powitanie niech każdy wstanie, Niech każdy wstanie –raz,dwa,trzy./3 ukłony A po ukłonie niech klaśnie w dłonie Niech klaśnie w dłonie –raz,dwa trzy! Teraz siadamy i zajęcie zaczynamy! 2. Posłuchaj uważnie zagadki. Kto rozwiąże tę zagadkę : co ma kartki i okładkę? Co ma w kartkach przygód wiele? Co jest naszym przyjacielem? / książka Mam nadzieję, że odgadłeś bez problemu.BRAWO! 3. Obejrzyj krótki film o tym, jak dzieci opowiadają „Co to jest książka?” https://www.youtube.com/watch?v=PU2HkdMOBo0 Teraz weź do rączki jakiś przedmiot, który będzie przez chwilę Twoim mikrofonem, bo Ty będziesz udzielał wywiadu. Proszę dokończ zdania, a rodzic zapisze Twoje odpowiedzi i podzieli się z nami : - książka to ……. - w książkach można …….. - bez książek …….. - książki mnie…… - książek nie wolno….. Mam nadzieję, że świetnie Ci poszło. GRATULUJĘ 3. Teraz opowiedz, jaka jest Twoja ulubiona książeczka? O czym ona opowiada? Czy jest wesoła czy smutna? Staraj się opowiadać całymi zdaniami. To bardzo ważne:) ZADANIA dla 5-latka: 1. Otwórz książkę "PLAC ZABAW cz.4 karta nr 9. Znajdź 10 różnic między obrazkami, otocz różnice pętlami na dolnym obrazku.Policz, czy na pewno zaznaczyłeś 10? 2.na kartce po lewej stronie obejrzyj okładki znanych książek i podaj ich tytuły.Oceń bajki i pokoloruj tyle gwiazdek, na ile zasługują według Ciebie. W kółku narysuj uśmiechniętą buzię, jeśli ją polecasz innym czytelnikom, lub smutną, gdy nie polecasz. W pustej ramce narysuj okładkę dowolnej książki i też ją oceń.Powodzenia! ZADANIA dla 4 latka 1. Otwórz książeczkę EMOCJE/ kartki dzielone na 3 części.Znajdź pierwszy od góry obrazek gdy dziewczynka sięga po książkę. 2. Posłuchaj krótkiego cytatu z książki p. Wandy Chotomskiej „…Świat jest wielki ,a po drodze wiele pytań… Odpowiedzi poszukajcie w kartach książek. Książki mówią: - Nie zabłądzi ten, kto czyta! Książki mówią, że ciekawscy żyją mądrzej…” 2.Odpowiedz, co mówią książki? /że w książkach można znaleźć odpowiedzi na wiele pytań, ze kto czyta –nie zabłądzi, ze ciekawscy żyją mądrzej/ 3. Poszukaj kolejnych obrazków tej historyjki. Opowiedz całą historyjkę. Co było najpierw, co potem? Jak sądzisz jak czuła się dziewczynka, gdy czytała książkę? Co sobie wyobrażała? A Ty co czujesz gdy rodzice Ci czytają? 4. Praca w książce „PLAC ZABAW cz.2, karta pracy nr 30. Opowiedz jakie przedmioty codziennego użytku można wykorzystać do zabawy w - księżniczkę?-w rycerza? 5. Wypchnij sylwety księżniczki i rycerza i ich stroje z Wypychanki W.44 i W.45.Pobaw się w teatrzyk W wolnej chwili posłuchaj piosenki "Poczytaj mi tato, poczytaj mi mamo!/wykonawca Zespół FASOLKI"/ link do piosenki https://www.youtube.com/watch?v=dpI1tJxJ1XQ 1.Chociaż czeka już na mnie zaspana poduszka, Chociaż misiek zmęczony ziewa ziewa jak smok. bo w książkach tak wiele się dzieje. Tematyka tygodniowa: DBAMY O NASZĄ PLANETĘ. Witam serdecznie kochane dzieci. Temat dnia: „POZNAJEMY LITERKĘ „z,Z ” Zaczniemy od przypomnienia bohaterów opowiadania „Sen Zuzy”. - Jakie zwierzątko pasło się na łące?/zebra - Co niezwykłego przydarzyło się dziewczynce w czasie snu ?/ krokodylek chciał zjeść jej kwiatki/. -Jak myślisz, co wspólnego mają wyrazy „zebra” i „Zuza”?/odp.: literka Z Zapraszam was do obejrzenia krótkiej /2 min./bajki pt.: „NAUKA ALFABETU. UBU poznaje literkę Z” Proszę zwróć uwagę ,jakie słowa rozpoczynające się głoską Z wymieniono w bajce? https://www.youtube.com/watch?v=qTk1d-Rz2-M Zadania dla dziecka: 1.Wymień, jakie słowa z „Z” usłyszałeś w bajce? 2. podziel słowo „zebra” na sylaby/ze-bra/, jeśli potrafisz, wymień głoski /z-e-b-r-a 3. z ilu sylab składa się słowo zebra?/ z dwóch 4. Wstań i posłuchaj uważnie :ja wymienię kilka różnych słów, a ty 2 razy klaśnij w ręce, gdy usłyszysz zaczynające się na „Z”, a gdy powiem słowo bez „Z” tupnij . Zaczynamy! -Zamiatać ,- marzyć, - zupa, - zatańczyć, - zerwać, - rysować, - lepić, - zapinać, - zumba, - sanki, - zegar BRAWO! Myślę, że poszło wspaniale? 5. Otwórz książkę „Plac zabaw.Pięciolatek cz.4”, karta nr 2 - Zobacz jak wygląda literka „Z” duże i „z” małe , opisz ją, co ci przypomina/ dziecko pobudza swą wyobraźnię, nie należy krytykować, mogą pojawić się odpowiedzi np. Zygzak, kaczuszkę itp. - przesuń powoli palcem po literce zaczynając od góry i wypowiadając ją głośno kilka razy z z z z z ; - opowiedz całymi zdaniami, co dzieje się na ilustracji? - odszukaj dziewczynkę z warkoczykami, to Zuza, a następnie zebrę, powiedz gdzie ona teraz się znajduje?/ odp. W Zoo/.Pokoloruj je .Znajdź też co najmniej pięć przedmiotów, których nazwy zaczynają się głoską Z i otocz je pętlą. – Na dole strony narysuj po śladzie szlaczek. Zacznij od miejsca zaznaczonego strzałką. BRAWO! Świetnie sobie radzisz. Zapraszam cię do zabawy. ZABAWA LOGORYTMICZNA /należy dziecku ponownie włączyć bajkę o Literce Z od momentu, gdy jest rymowanka; powtórzyć 2-3 razy, aby dz. nauczyło się na pamięć / UWAGA! Startujemy: mów wyraźnie i rytmicznie, ilustrując gestem i ruchem w formie RAP lub tańca Weszła na dach Zebra Zyta Tam się najadła zupą do syta. Zatańczyła zumbę zwinnie I zjechała w dół po rynnie. źródło https://www.youtube.com/watch?v=qTk1d-Rz2-M
Zrób sobie przerwę i schrup jabłuszko lub marchewkę . W wolnej chwili znajdź w teczce LITERĘ Z. Ozdób ją dowolnie. Możesz wysłać do nas fotografię. ZADANIA DLA 4- LATKA. Hej Milusińscy!/ do wyboru. 1. Obejrzyj bajeczkę o literce Z i poćwicz RYMOWANKĘ 2. Wskaż w twoim domu przedmioty zaczynające się głoską Z. 3. Wykonaj zadanie w książce „Plac zabaw cz.2 Czterolatek karta 29. Pomóż Michałowi segregować śmieci.( Przygotuj kredki). Zabawa oddechowa
Dzieci dmuchają na papierowe chmurki w kolorze jasno niebieskim- czyste powietrze, w kolorze ciemno niebieskim- zanieczyszczone powietrze. Recytujemy wiersz Teresy Fiutowskiej pt. „Rozmowa z kroplą wody”. - Jestem kropla, bardzo potrzebna, kropla wody. - Komu? Następnie pytamy dzieci: Komu potrzeba jest woda?
- Staranne zakręcanie kranów,- „Jak oczyścić brudną wodę?”-Zabawa badawcza Tłumaczy dzieciom, że ludzie do oczyszczania wody wymyślili filtry. Za chwilę dzieci będą mogły przekonać się, jak działają filtry. Do przeźroczystego naczynia z wodą dzieci pod kierunkiem rodzica wrzucają trawę, drobne papierki, ciemny piasek. Mieszają wodę i opisują wygląd tej mieszaniny. Następnie dzieci pod dyktando rodzica przygotowują filtry. Na słoiku za pomocą gumki recepturki umieszczają gazę, na nią kładą trochę waty, następnie kawałek lnianej szmatki, na wierzch ponownie złożony gazik. Wolno przelewają połowę brudnej wody przez filtr. Porównują wygląd wody brudnej i tej już przefiltrowanej. Podają własną definicję słowa „filtr”. Na dywanie rozsypujemy odpadki z różnego materiału. Dzieci mają za zadanie posegregować śmieci do odpowiednich worków (zbiorów). Zwrócenie uwagi na to, że niektóre pozostałe odpady nie pasujące do worków, takie jak baterie, lekarstwa, zepsute urządzenia elektryczne trzeba specjalnie przetwarzać, bo są bardzo szkodliwe dla środowiska. Mama / tata zachęca dzieci do segregowania odpadów razem z nimi. ...................................................... Opowiadanie "SEN ZUZY"(autor Jagoda Brulińska) Zuza przed spaniem myślała o dalekich wyprawach podróżniczki Neli. Chętnie ogląda filmy i książki z ulubioną bohaterką. Czasem wyobraża siebie w roli odważnego podróżnika, który spotyka egzotyczne zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Dzisiaj miała dziwny sen. Śniła, że na jej podwórku była piękna zielona trawa, a na niej pasła się zebra, dobrze znana z reklamy czekolady. Gdy konik w paski skubał sobie trawkę ,nagle przyszedł mały krokodyl. Zebra ucieszyła się z towarzystwa zwierzątka i pomyślała, że pomoże mu znaleźć pokarm. Krokodyl jednak nie chciał jeść trawy, dlatego zebra zrywała mu stokrotki Układała je po prawej i lewej stronie krokodyla. Szybko zorientowała się, że jej mały przyjaciel zawsze zjada z tej strony , gdzie jest ich więcej. Rozbawiło to zebrę, więc tym razem dołożyła większą ilość po prawej stronie…nagle krokodyl otworzył pyszczek w stronę nadchodzącej właśnie Zuzy, która w ręku miała duży pęk czerwonych tulipanów dla mamy… - Zuza! wstawaj już ! – usłyszała głos mamy dziewczynka i obudziła się. Odpowiedz na pytania: - o czym marzyła Zuza? - jakie zwierzęta były w jej śnie? - co lubił zjadać krokodyl? - w którą stronę otwierał pyszczek? Zapraszam Cię do zabawy z krokodylkiem . Przygotuj wg instrukcji z fotografii pyszczek zwierzątka. Opis: kolejne czynności oznaczyłam cyframi od 1 do 5. 1).wytnij 2 paski: biały i zielony o wysokości zeszytu A5 i szer.1,5 cm.; 2) złóż pasek zielony na pół jak pokazano na fotografii; 3). pasek bialy ponacinaj na całej długości w ząbki i przyklej połowę zębów do dolnego zielonego paska, drugą połowę do górnego, tak aby zęby były skierowane do środka pyszczka;4)złóż ponownie zielony pasek i szczęka krokodyla prawie gotowa! doklej teraz oczko ( 5) w miejscu, gdzie składa się zielony pasek. ZADANIA dla dziecka. 1.Popatrz na pierwszy obrazek. Krokodylek otworzył pyszczek w tę stronę, gdzie jest więcej kwiatków. Sprawdż i policz. 2. Dlaczego na drugim obrazku otworzył pyszczek w drugą stronę? Których kwiatków jest więcej stokrotek czy białych?
3. Sprawdż, gdzie więcej kwiatków na pierwszym obrazku poniżej i w którą stronę otworzy pyszczek krokodylek? 4. Na kolejnych dwóch obrazkach dokładnie policz kwiatki i sprawdż, czy krokodylek się nie pomylił? 5. Pobaw się swoim zwierzaczkiem, jesli udało się go zrobić. Możesz narysować kwiatki lub zamiast kwiatków ułozyć na dwóch kartkach kapsle w różnych kolorach lub kółka z papieru.Co zje twój krokodylek?
MIŁEJ ZABAWY! Czekamy na wasze fotografie. @ * * * @ Każda rodzina, jak też przedszkola, biura, zakłady przemysłowe i usługowe kupują różne potrzebne przedmioty. Są one zapakowane w opakowania z folii, plastiku, szkła, metalu i papieru. Oto przykład: gdy kupujemy zabawkę, to po rozpakowaniu zostaje nam karton lub plastik, które zaraz trafiają do kosza. Ponieważ mamy dużo potrzeb, tych odpadów( bo tak nazywamy opakowania) jest również bardzo duzo, dlatego widzimy czasem ogromne góry śmieci na wysypiskach. Musimy zatem segregować śmieci, aby ochronić środowisko przed zatruciem powietrza, rzek, lasów. Obejrzyj bajkę pt RADY NA ODPADY https://www.youtube.com/watch?v=0WS8vo0iD2k Niektóre odpady można wykorzystać jeszcze raz, np. pudełka ,słoiczki, czy butelki. Oto zadania dla Ciebie: 1. Na podstawie bajki, którą obejrzałeś, odpowiedz na pytania: - jakie są rady na odpady? - do jakich pojemników wrzucamy : szkło?; plastik i metal?; papier? - jak ty możesz wykorzystać np. rolkę po papierze toaletowym lub pojemnik po jogurcie? BRAWO! Widzę,że uważałeś na zajęciu. 2. Wykonaj zadanie w książeczce"Plac zabaw pięciolatek- cześć 4" Karta pracy str.3 b, a następnie ćwiczenie przygotowujące do nauki pisania str.3 a. Dziecko 4-letnie wykona zadanie z fotografii. Nazwij kolejno odpady na fot. nr 1.z lewej strony, następnie wskaż które wrzucisz do:- pojemnika żółtego PLASTIK; - niebieskiego PAPIER - zielonego SZKŁO? 3. Skorzystaj z propozycji zabaw opisanych pod fotografiami.Jesli wykonałeś wszystkie zadania otrzymujesz od nas ODZNAKĘ SUPER EKOLOGA
Ekoludki- kreatywne przekształcanie z wykorzystaniem odpadów Zacęcamy do wykonania Ekoludka z różnego rodzaju odpadów. Bazą może być puszka, kartonowe pudełko lub plastikowy pojemnik, który będzie stanowił tułów. Dodatkowo można wykorzystać różnego rodzaju zużyte pojemniczki, zakrętki, kawałki gazet, reklamówki, pudełka, patyczki do lodów itp. Dzieci układają z dowolnych materiałów swojego ludka, a następnie mama/tata skleja klejem na gorąco poszczególne elementy według insterukcji autora pracy. Kiedy klej wyschnie, dzieci wykorzystując taśmę malarską, sznurki, kawałki tkanin w miarę możliwości, samodzielnie ozdabiają ludka według własnej inwencji. Zadania dla dziecka: 1. Spróbuj powtórzyć słowo EKOLOGIA 2-3 razy; 2. podziel je na sylaby; 3. powiedz, z czym kojarzysz słowo EKOLOGIA? Jeśli poprawnie wykonałeś zadania, otrzymujesz brawa! Jeśli nie, nie martw się :). Uważnie obejrzyj krótki film, a zrozumiesz, o co chodzi z tą EKOLOGIĄ. W KONTAKCIE z NATURĄ film animowany 9 min. https://www.youtube.com/watch?v=zleExE18fqQ Odpowiedz na pytania: - co to jest ekologia? - do czego Krzyś zużywał energię? -jak Ty będziesz chronił środowisko? Zabawa ruchowa (z wykorzystaniem gazet) Zapraszam Cię do zabawy. W każdym domu są jakieś gazety, które są już nie potrzebne i pewnie trafią do kosza. To jest MAKULATURA. Weż do ręki gazetkę, pomyśl, w jaki sposób mógłbyś ją jeszcze wykorzystać do zabawy, aby chronić środowisko? Mamy nadzieję, że masz wiele pomysłów. Chętnie je zobaczymy na zdjęciach lub w opisie za pomocą maila. W tym pomoże Ci mama, tata lub starsze rodzeństwo. Pobaw się chwilę gazetą. Karta pracy pięciolatek „Plac zabaw cz.4”, str. 1a; czterolatek „Plac zabaw cz.2” Wykonaj to zadanie samodzielnie lub przy niewielkiej pomocy . ĆWICZENIA GIMNASTYCZNE z gazetami. SWOBODNY MARSZ po pokoju(z gazetą ).zatrzymaj się. Chwyć gazetę jedną ręką i przekładaj ją z ręki do ręki przed sobą ; teraz dookoła tułowia.; stań prosto i połóż złożoną gazetę na głowę; zrób skłon głową do przodu, schyl się , podnieś gazetę, połóż na głowę i ponownie skłon/ powtórz ćwiczeniea 5 razy). „Z WYSPY NA WYSPĘ”- rozłóż 5 gazet /lub kartek /na dywanie z niewielkimi odstępami . - przeskakuj z wysepki na wysepkę, jeśli wskoczysz między wysepki to się zmoczysz. - weż dwie gazety, na pierwszej postaw dwie stopy a drugą gazetę połóz o pół kroku przed sobą. Staraj się przechodzić z kamienia na kamień, przekładając wolną gazetę do przodu „PIŁKA NOŻNA”. Zgnieć gazetę w kulę, to będzie piłka. W odległości 3-4 kroków postaw taboret lub krzesło(to bramka) - kopnij stopą w kulę, aby trafiła do bramki, czyli pod krzesłem. Jeśli trafiłeś masz punkt(włóż 1 maly klocek do miseczki- to Twoje punkty) teraz może celować mama. Kto więcej goli strzeli? „SLALOM Z PIŁKĄ”. Ustaw większe klocki lub duże kostki do gry i poćwicz prowadzenie piłki (z gazety) pomiędzy klockami tak, by ich nie przesunąć. „KRĘGLE ”. Ustaw po drugiej stronie dywanu plastikowe zabawki . Przygotuj 2 kule z gazet. - wykonaj siad klęczny i pchnij kolejno kule w kierunku zabawek. Ile zabawek zderzą kule tyle otrzymujesz punktów. „DOBOSZ”. Weż gazetę w lewą dłoń a prawą dłonią uderzaj lekko w gazetę .Maszeruj wysoko unosząc kolana i naśladuj granie na bębenku. Możesz liczyć rytmicznie do 10-u lub do 4. Zrób 3 okrążenia pokoju. A pamiętasz jak kończymy ćwiczenia z grupą? Iiiiiiii….bomba! DOBREJ ZABAWY !
Wielkanocny zajączej- praca techniczno-plastyczna Kochane dzieci. Trudno sobie wyobrazić Wielkanoc bez barwnych pisanek. Dawniej w każdym polskim domu była tradycja wykonywania własnych pisanek, bo taką nazwę dano jajkom, na których pisano szlaczki specjalnie zaostrzonym patyczkiem lub główką szpileczki, maczaną w rozgrzanym wosku. Tak ozdobione jaja wkładano do barwników przygotowanych z łusek cebuli, wywaru z buraka lub młodego zielonego zboża. Takie wytwory ludowe możecie spotkać w naszym muzeum i na Jarmarku Artystycznym oraz na kurpiowszczyźnie w sąsiedztwie Łomży. Aktualnie jest wiele technik wykonania pisanek, kraszanek, jak np. koronkowe, origami ze wstążki, wyklejanki de Cupage, z cekinów. itp. ZADANIE dla dziecka. - zwróć uwagę na pisanki pokazane w filmie: spróbuj zapamiętać jakie miały wzorki, czym były ozdobione. Polecam FILM EDUKACYJNY https://www.youtube.com/watch?v=EAV9uRZyDNc Jajka na patyku potrzebujemy: na połowie kartki A4 narysowany kontur jajka, słomkę i drobne elementy wycięte dziurkaczem z wzorkiem (gwiazdki, kwiatki lub małe figury geometryczne.)UWAGA! nie mogą być zbyt drobne, aby nie mieściły się w otworze słomki. -dziecko trzyma słomkę ustami, podczas wdechu przenosi elementy i ( wydychając powietrze)układa na narysowane jajo. Gdy pisanka juz gotowa, możemy nakleić ozdoby lub ułożyć kolejny wzór. Pamietaj, aby zrobić porządek po skończonej zabawie Czas na wesołą piosenkę, dlatego obejrzyj nagranie i uważnie posłuchaj o czym opowiada. "KURKA I PISANKI" piosenka "Śpiewające brzdące".https://www.youtube.com/watch?v=6RH8hXpWnlk Powtórz 2-3 razy słuchanie utworu i odpowiedz na pytania całymi zdaniami: - jaki jest nastrój tej piosenki? - jakie jest tempo :szybkie, wolne czy umiarkowane? - w jaki sposób kurka ozdobiła jaja? - w jakim była humorze? - jakie fragmenty piosenki powtarzają się? TEKST PIOSENKI do nauczenia( najpierw dziecko powinno przyswoić tekst piosenki, ilustrację ruchową na razie pozostawmy). Pewna mała biała kurka /dz. stoi w lekkim rozkroku i macha skrzydłami kołysząc się lekko na boki/ Ukręciła pędzel z piórka/ raz na prawo ,raz na lewo młynek rękami przed klatką piersiową / Zniosła jaja o poranku/otwarte dłonie zbliżone do siebie rytmicznie kołyszą „jajo” w prawo, w lewo/ I maluje je na ganku/ zataczaj przed sobą otwartymi dłońmi koła 2x prawą a potem 2x lewą/ Ref. Aja jaj! Aja,jaj! / dłonie po obu stronach głowy, którą rytmicznie przechylaj na boki-dziw się/ I pisanki robi z jaj / ruchy naprzemienne rękami do przodu-jak granie na perkusji/ /na przygrywkę dowolny spontaniczny ruch dziecka/ 100 kolorów nałożyła /wyrzuć obie ręce naraz 2 x w prawo skośnie , 2 x w lewo skośnie/ Listeczkami ozdobiła/ zataczaj przed sobą otwartymi dłońmi koła 2x prawą a potem 2x lewą/ Przy tym cieszy się i skacze / klaszcz w dłonie i podskakuj/ Koko! Koko! głośno gdacze! / stań w lekkim rozkroku i machaj skrzydłami kołysząc się lekko na boki/. ZADANIE graficzne: Karta pracy nr 35. -wytnij starannie obrazki z dołu strony - przyjrzyj się tabelce w górnej części kartki. Jak należy uzupełnić wolne miejsca? Czy już wiesz? Zanim wkleisz ułóż i pomyśl czy tak będzie poprawnie. MIŁEJ ZABAWY! Czekamy na Wasze fotografie. *************************************************** Kochane dzieci. Dzisiaj poznamy zwyczaje świąt Wielkanocy. Tradycja obchodzenia Wielkanocy nawiązuje do historii męki i zmartwychwstania Jezusa. Święta Wielkanocne mają bogatą symbolikę, związaną z obrzędami religijnymi Wielkiego Tygodnia (np. święcenie palm, pokarmów w koszyczku wielkanocnym ) oaz zwyczajami ludowymi ( np. lany poniedziałek), zróżnicowanymi regionalnie. SYMBOLIKA pokarmów wkładanych do koszyczka wielkanocnego: -chleb-symbolizuje ciało Pana Jezusa, a także dobrobyt; - jajko to symbol życia i zwycięstwa nad śmiercią , dzielenie się jajkiem ma umacniać wiezi rodzinne - wędlina-miała zapewnić płodność i zdrowie; - sól-to symbol oczyszczenia, miała chronić przed złem; - ser-miał zapewnić rozwój stada zwierząt domowych ; - chrzan- miał zapewnić siłę fizyczną; - ciasto (babka)- symbolizuje umiejętności i doskonałość.
Otwórzcie Księgę zabaw z obrazkami s.56-57. ZADANIA DO WYKONANIA: 1. Opowiedz, co widzisz na kolejnych ilustracjach. 2. Jakie zwyczaje wielkanocne przedstawiono na obrazkach? 3. Jakie potrawy i produkty wkładamy do wielkanocnego koszyczka?
ZADANIE GRAFICZNE: Karta Pracy (część 3)nr 34 , obie strony.
Zabawa ruchowa/ćwiczenie równoważne/ Potrzebne: łyżeczka i małe plastikowe jajeczka oraz miseczka plastikowa. Weż jajeczko na łyżeczkę i zanieś je kolejno do miseczki postawionej w drugim końcu pokoju. Ważne, by jajo nie spadło z łyżeczki po drodze J Spróbuj, czy potrafisz to szybciej zrobić. Mogą też być wyścigi z rodzeństwem albo rodzicem. DOBREJ ZABAWY! Gdy już zadania wykonane- w nagrodę bajka Kubusia /link poniżej https://www.youtube.com/watch?v=nDlJVu4rXrU **************************** Dzień dobry dzieci. Czy nauczyłyście się piosenki O MYCIU RĄCZEK ? https://www.youtube.com/watch?v=NSzwTFmnUb4 1.Zdrowy jestem niesłychanie, uśmiechniętą buźkę mam. Chcecie powiem Wam w sekrecie Jak o swoje zdrowie dbam.
Ref. Myję ręce przed jedzeniem szuru buru ram pam, pam ,pam, Mycie rączek ma znaczenie Szuru, buru raz i dwa.
2.Po zabawie w piaskownicy oraz po zabawie z psem. Odkręć wodę, chwytaj mydło I bakteriom nie daj się. Ref. Myję ręce przed jedzeniem ************************************************* Drogie dzieci, teraz spróbujemy dowiedzieć się na czym polega praca rolnika. Polecamy nowy film: TRACTOR SONG https://www.youtube.com/watch?v=6bTfWEbXdl8 ZADANIA DLA DZIECKA: 1. Nazwij czynności rolnika, które pokazane są w filmie, jeśli czegoś nie wiesz zapytaj rodziców. 2. Z czym kojarzysz tę melodię? Spróbuj zaśpiewać znaną Ci piosenkę do tej melodii lub naucz się tej wersji powtarzając film.https://www.youtube.com/watch?v=Tu1H2TIUMTU 3. Jeśli Ci się uda zaśpiewać , poproś rodzica o nagranie Twojego wykonania. 4. Jeśli chcesz narysuj obrazek: PRACA ROLNIKA lub WYBRANĄ MASZYNĘ ROLNICZĄ. 5. W wiadomości e-mail znajdziesz także KARTY PRACY związane z tematem. ŻYCZYMY WESOŁEJ ZABAWY. ****************************************************************** Na początek odpowiedz na pytanie:-Jak myślisz z czego powstaje chleb? Pomoże ci w tym krótki film animowany: https://www.youtube.com/watch?v=kWq3VMWJ9MA Jak dawniej pracowali rolnicy, aby powstal chleb dowiesz się z filmu fabularnego/ 12 min / https://www.youtube.com/watch?v=jl1lRfgwzWU ZADANIA DLA DZIECKA: 1. Opowiedz mamusi lub tatusiowi czego dowiedzialeś się o pracy rolnika? 2. Jak sądzisz, czy łatwo jest wyprodukować chleb? Jakie czynności wykonuje rolnik?
Zabawa dydaktyczna „Prawda czy fałsz?’ Dz. siedzą w kole mówimy zdanie, jeśli jest ono prawdziwe, dzieci klaszczą w ręce. Jeśli jest ono fałszywe wstają i tupią.Fałszywe zdania mogą być np. takie: Wieś jest większa od miasta. Rozpocznijmy dzień z ćwiczeniami porannymi: Cyfry- zabawa matematyczna. Dzieci przypinają do kartoników z cyframi tyle spinaczy ile wskazuje cyfra lub przeliczają symbole i przypinają tyle spinaczy ile jest symboli.
Na przedwiośniu warto dzieci zainteresować hodowlą roślin w domu. Może to być szczypior z cebuli, rzeżucha, fasolka lub zboże. Punktem wyjścia może być bajka "CALINECZKA " /14 minut/ https://www.youtube.com/watch?v=sFH1biOtxCQ&t=293s W bardzo krótkim czasie można wyhodować fasolę "piękny Jaś" /w cztery dni/. Efekt bardzo szybki i okazały. Uwaga, najlepiej moczyć fasolkę w letniej wodzie około 12 godzin, włożyć ją w ziemię w plastikowym lub szklanym naczyniu, aby dziecko mogło obserwować również rozwój korzeni. Pamiętajmy, aby uczyć dziecko opieki nad roślinką, a więc systematycznego podlewania, a także rozmawiać jak wygląda, z jakich części się składa itp. Można zrobić zdjęcia z etapów rozwoju hodowli i pokazać dzieciom w grupie . ZABAWY MATEMATYCZNE 1. Tworzenie zbiorów przedmiotów, ziarenek, guzików. 2. Przeliczanie elementów utworzonych zbiorów. 3. Układanie rytmów z kółek i kwadratowych (prostokątnych )karteczek: jedno kółko, dwa kwadraty i powtórzyć w tej samej kolejności( nawet kilka razy), mogą to być 2 lub 3 gatunki owoców: 2 mandarynki, banan … powtarzamy ten rytm … UWAGA! Ważne by dziecko podczas działania (przekładania elementów) mówiło na głos co układa. 4. Nawlekanie koralików i liczenie ich. 5. Układanie obrazka z figur geometrycznych np. dom, motyl, kwiat itp., liczenie z ilu prostokątów (trójkątów, kwadratów) składa się obrazek. WAŻNE! Chwalić lub nagradzać dziecko za poprawnie wykonane zadanie. Nie zniechęcać zbyt trudnymi zadaniami. 6. Przeliczanie paluszków przez dotykanie każdego kolejnego podczas liczenia.
GRY PLANSZOWE I INNE Dzieci chętnie podejmują zabawy w gry ściganki z elementami współzawodnictwa (Chińczyk, Domino, Bierki, Kości)
Polecamy zabawy rozwijające inteligencję emocjonalną dziecka:
Babeczki – praca plastycznaKażde dziecko otrzymuje sylwetę babeczki wyciętą z kartonu i papierową foremkę do babeczek. Starszaki przyklejają na sylwecie warstwę z plasteliny – „polewa”. Następnie ozdabiają „babeczkę” cekinami i koralikami imitującymi posypkę. Na koniec na środku papierowej foremki przyklejają kulkę z plasteliny i do tej podstawy mocują sylwetę babeczki.Bułki do koszykaZabawa rzutna. Każde dziecko wybiera po jednej piłeczce, która będzie imitowała bułkę. Dzieci chodzą w kole, podrzucając „bułki” i łapiąc je oburącz. Na dany znak zatrzymują się i wrzucają swoje „bułki” do koszyka umieszczonego na środku. Zabawę można powtórzyć kilka razy. |
||||||||||||||||||||||||